17.7.22

2 Renkli Bebek Battaniye Yapımı

Tığ işi 2 Renkli Bebek Battaniye Modeli


Kısa sürede örülen bebek  için kendin yap battaniye modelidir. Köşe kısımlarına eklenecek ponponlar ile güzel bir örgü olur. Tek kroşe tığ işi tekniği ile V desenli modeldir. İsteğe bağlı olarak iki renkten daha fazla iplik kullanılır. El işi. Gerekli malzemeler; 

6 numara şönil ip,

10 mm tığ kanca.

Uçları örmek için goblen (etamin) iğne.

İsteğe göre ponpon.

Bitmiş hali 90 130

2 çile beyaz, 1 çile renkli iplik kullanıldı.

Bu desendeki V dikişleri, çift kroşe dikişler değil, genişletilmiş tekli kroşe dikişler(esc) kullanılarak işlenir. Bu, battaniyenize doku ekler.

Uzatılmış Tek kroşe (esc): Tığınızı bir sonraki ilmeğe sokun ve bir ilmek yukarı çekin, bir ilmek üzerinden geçirin ve bir ilmek boyunca çekin, tekrar iplik geçirin ve tığınızda kalan 2 ilmeği çekin.—–1 esc tamamlandı

V-st: (esc, ch 1, esc) aynı ch veya boşlukta çalıştı.


ölçer

3 V-sts= 4-1/4 inç

Terracotta renk iplik ile Ch 72. Battaniyenizin genişliğini ayarlamak için 3'ün herhangi bir katını yapabilirsiniz.

1. Sıra: Kancadan itibaren 4. kanalda 1 V-st, *(sk 2 chs, sonraki chs 1 V-st), *'den son 2 chs'ye kadar tekrarlayın, sk sonraki ch, son ch'de 1 esc, dönüş.— ——-23 V-sts


Satır 2: Bölüm 2 (burada ve boyunca ilk esc sayılır), her V-st'nin ch-1 boşluğunda V-st, başlangıç ​​ch'nin üstünde 1 esc, dönüş.—–23 V-sts

Not: Bir sonraki satırdan başlayarak, son esc'nizi ch-1'in başında ve ch-2'nin başında değil. Bu daha düz bir kenar sağlayacaktır. Kancanızı ch-1 başlangıcına sokun, mevcut satırın seviyesine bir döngü çekin ve ardından esc'nizi tamamlayın.

Satır 3: Ch 2, V-st, her V-st'nin ch-1 boşluğunda, 1 esc başlangıç ​​ch-1'in üstünde, dönüş.—–23 V-sts

Not: 5. satırın sonunda yeni bir renge katılmak için, son esc'nizi her zamanki gibi çalışmaya başlayın ve kancanızda 2 ilmek kaldığında yeni rengi çekin.

4. ve 5. Sıralar: 3. Satırı tekrarlayın ve 5. Satırın son esc'sini tamamlarken beyaz rengi birleştirin. Terracotta rengi ipliği sıkmayın. Daha sonra almak için bırakın.

Satır 6: Satır 3'ü beyaz renk birleştirilmiş olarak tekrarlayın. Sonunda, yukarıda gösterildiği gibi daha büyük hale getirmek için kancanızdaki halkayı yukarı çekin ve ardından kancayı halkadan çıkarın. Bu, Row'unuzun çözülmemesini sağlamak içindir. Beyaz renk ipi daha sonra almak için bırakın,

2. Kancanızı ch-2'nin üst kısmına sokun ve Terracotta ipliğini çekin

7. Sıra: Bu sıra, daha önce bıraktığımız Terracotta rengi kullanılarak Beyaz Sıra ile aynı tarafta işlenir. Kancanızı White Row, YO'nun 2. ch-2'sinin üstüne yerleştirin ve Terracotta rengini çekin. Yukarıdaki 2 ve 3 numaralı resimlere bakın .

Her bir V-st'nin ch-1 boşluğundaki Ch 2, V-st, son st'de (beyaz döngünün çıktığı st) esc'ye başlayın ve kancanızda 2 halka kaldığında, çekin beyaz döngü,dönüş. Pişmiş toprak ipliği bağlamayın, daha sonra almak için bırakın.

Satır 8: Ch 2, beyaz renk birleştirilmiş, her V-st'nin ch-1 boşluğunda V-st, ch-1'in başında 1 esc ve bu sıranın sonunda beyaz rengi sabitleyin. DÖNMEYİN.—–23 V-sts

9. Sıra: Bu sıra, daha önce bıraktığımız Terracotta rengi kullanılarak Beyaz Sıra ile aynı tarafta işlenir. Kancanızı White Row, YO'nun 2. ch-2'sinin üstüne yerleştirin ve Terracotta rengini çekin.

Ch 2, her V-st'nin ch-1 boşluğunda V-st, son st'de 1 esc, dönüş.

10 ila 12. sıralar: 3. sırayı Pişmiş toprak renginde tekrarlayın ve 12. sıranın sonuncusunu çalışırken beyaz rengi birleştirin, dönün.

6 ila 12 arasındaki satırları beş kez daha tekrarlayın.

Sonraki Satır: Satır 3'ü Terracotta'da bir kez daha tekrarlayın. Şimdi son Terracotta şeridiniz, tıpkı ilk sıranız gibi 5 V-st sıraya sahip.

Son Tesviye Sırası: Bölüm 1, ilmeklerinizi sıkı tutarak, her st'de 1 sıkma yapın ve her ch'de sona erdirin, döndürün ve kapatın.

Battaniye kenarı bordür için

1. Bordür çalışırken mümkünse iplik kuyruklarının üzerinden geçmeye çalışın.

2. Battaniyenin kenarları boyunca ilk sık iğne sırasını çalışırken, gerçek dikişleriniz olmayacak, ancak sıra uçlarına çalışacaksınız. SC'nizi mümkün olduğunca eşit olarak dağıtmaya çalışın. Çok fazla st çalışırsanız kenarlarınız dalgalı olur. Çok az çalışırsanız, avantajınız artacaktır.

1. Tur: Beyaz renk iplikle, son Terracotta sırasının bitiş kuyruğunun olduğu köşeye kaydırın. Bu köşeye 1 sık iğne sıkın, bir sonraki köşeye kadar her bir kenarda 1 sık iğne, köşede 3 sık iğne yapın, alt köşeye ulaşana kadar battaniyenin sol tarafı boyunca sık iğneler dağıtın, köşede 3 sık iğne, sık iğneler temel zincirinin serbest halkalarını bir sonraki köşeye ulaşana kadar, bir sonraki köşede 3 sıkma, başladığınız köşeye ulaşana kadar battaniyenin kenarından iş sc sts. Köşede 2 sık iğne, ilk sık iğneye sl, çevirmeyin.

Tur 2: Ch 1, *(bir sonraki köşeye kadar her st'de 1 sıkma, köşe st'de 3 sıkma), battaniyenin etrafında tamamen çalışana kadar *'den itibaren tekrarlayın, ilk sık iğneye sl, sabitleyin.

 Previous Post
Next Post

0 komentar: