Saç Örgülü Bebek Hırka Modeli - Elişi ve Hobi Çalışmaları

6.5.22

Saç Örgülü Bebek Hırka Modeli

Saç Örgülü Bebek Hırka Yapımı, Resimli Anlatımlı

Bebek örgülerinden; düz ve saç örgüsü desenler ile yapılan bebek hırkasıdır. Ön parçaların ilmek sayıları; otuz beş ilmek yapılarak başlanır. 8 - 12 aylık bebekler içindir.

Lastik örgü desen, 4+4 şekilde örülür. Dört ilmek düz, 4 ilmek ters işlenir.

Saç örgü - burgu desen tekniği yapımı;
kenar ilmek dört tane ters ilmek atımı ile başlanır. Saç örgü -burgu desen için on tane düz ilmek örülür. Tekrar dört ters ilmek işlenir.

El işlerinden örgü burgu yapımı için çift sayı ilmekler olmadır. İlk yarım işlenir, ikinci yarım sayı ilmeği örülmeden sol şişten sağ şişe geçirilir. tekrar dört ilmek ters işlenir. Satır başından itibaren aynı şekilde 4 ters ilmek +10 düz ilmek+4 ters ilmek şeklinde devam edilir. Saç örgü-burgu yapımı bu şekildedir.

Saç örgünün uzunluğu isteğe göre işlenerek (5-6-7 satır) burgular yapılır. Böylelikle saç örgü tekniği işlenir. Resimlerle açıklanmıştır.

Örgü bebek hırkanın arka beden için otuz iki ilmek atılarak düz ilmek tekniği ile işlenir. Kollar için iki sırada bir ilmek artırarak lastik ve saç örgüsü tekniği işlemesi ile tamamlanır. Elişi konusu "saç örgülü bebek hırkası modeli" yapımı yazılmıştır.