Kablo Desenli Örgü Bebek Hırka Modeli - Elişi ve Hobi Çalışmaları

6.5.22

Kablo Desenli Örgü Bebek Hırka Modeli

Kablo Örgülü Bebek Hırka Modeli

Serin havalarda bebeklerin giymesi için örgü hırka modelidir. 6, 12 ve 18 aylık bebekler içindir. Bebek örgüleri, değişik desen ve motifler ile çeşitli giysiler örülür.
Kablo desenli örgü bebek hırkasının yapımı: Merserize pamuklu iplik ile işlenir. Hırkanın ön, arka ve kol parçalarının ölçüleri resimlerde verilmiştir. Bebek hırkasının kol, yaka, ön ve arka kısımları 8 satır lastik örgü yerine tohum tekniği ile örülmüştür.

Hırkanın yaka bölümü kendinden katlamalı biçimde örgü işlenir. Sağ ve sol ön parçaların ilmek sayıları 31 (35,39), arka parçası 57 (65,83) ilmek, kollar ise 35 (37,39) ilmek ile başlanır. Bütün parçalar işlendikten sonra, arka ve ön parçalar omuz dikişlerinden, kollarda gövde kısmına dikilerek örgü bebek hırkası bitirilir.

Kablo desen örgüsü yapımı; ters örgü ilmek işlenerek motifin zemini hazırlanır. Beş tane düz ilmek, on tane ters, beş tane düz örgü yapılır. On sıra işlendikten sonra kablo burgu yapılır. Tekrar on sıra örgü yapılıp desen burgusu örülür. Örgü bebek hırkası modelinin yan sağ ve sol beden uzunlukları kol altlarına kadar 22 cm olacak şekilde işlenilecek. Kol uzunlukları 14 cm olacaktır.

Bebek örgülerden kablo modelli bebek hırka (ceket) yapımıdır.

Örgü bebek hırka modelinde kullanılacak örgü şişler; 0-1 aylık 3,5 numara, 3 aylık 4 numara, 6 aylık için 4,5 numara gereklidir. 74 ilmek yapılarak başlanır. 2+2 ilmek sayısında lastik örgü işlenir. 11 satır örülür. Örgü işlemesi; hırka saç örgü desen tekniği işlenir. Satır başından itibaren 7 ilmek işlenir. 3+3 şekilde saç örgü desen tekniği örülür. Her 7 ilmekten sonra saç örgü desen örülür. 7 sıra işlenir. Sekizinci satırdan itibaren saç örgü desen tekniği burgu yapılır.

Saç örgü örneği yapılışında ters örgü ilmek işleme yapılmaz. 23 cm örülür. 25 ilmek örülür. 24 ilmek kapatılır, yaka oyuk kısım oluşturulur. Bu şekilde örgü şişte 2 ayrı parçalar ile bebek hırkanın ön bölümleri işlenir.

Bebek örgü hırkanın ön iki bölümlerinde 2 saç örgü desen işlenir. Lastik örgü işlemesi ile parçalar bitirilir. 3 numara örgü şiş ile kablo model için geniş lastik örülür.

Bebek hırkanın sol ön parçadan şişe ilmek geçirilir. 2+2 şeklinde lastik örgü örülür. Kollar için 32 ilmek yapılır. 2+2 lastik örgü işlenir. 16 ilmek artırma yapılır, saç örgü desen tekniğine başlanır. 15 cm işlenir. İlmekler kapatılır. Parçalar dikiş yapılır, kruvaze örgü bebek hırka tamamlanır. Detaylı yapım aşamaları resim ve videoda gösterilmiştir.