Yeşil Renkli Bebek Elbise Modeli

Üstü Örgü, Altı Kumaş Tığ işi Bebek Elbise Yapımı, Açıklamalı

Kumaş ve tığ işi örgünün beraber yapıldığı yeşil renkli askılı bebek elbise modelidir. Tığ işi yeşil renkli bebek elbise modelinde; üst örgü alt kumaş olarak yapılmıştır. Örgü tığ işleri ile çeşitli modellerde bebek giysileri hazırlanır.

Tığ işi çiçekli bebek elbise modeli konusuda değişik bebek elbise işlemek için bir örnektir. Trabzan, ajur ve sık iğne tekniği ile işlenmiş bebek elbisesidir.

Bu yazıda açıklamalı olarak anlatılan tığ işi elbise çalışması kolaylıkla örülür. İsteğe göre farklı desen motiflerle bebek elbisenin üst örgü bölümü yapılır. Örneğin, tığ işi çan çiçeği modeli süslemesi gibi. File örgü veya sık iğne şeklinde işlenen elbiseni etek uçlarına kenar süsleme olarak çan çiçeği örülür. Tığ işi modelleri hüner el beceriyi geliştirir. Elbisenin roba kısmı üst bölüm; tığ işleme ile yapılır. Altı çiçek desenli kumaş dikiş yapılır.

Tığ işi modelleri yeşil renkli bebek elbisesi için gerekli malzemeler: Bebek işlemlerinde tüysüz kaşındırmayan sahip pamuklu bebe yün ipler tercih edilmelidir. Bebeklerin hassas ciltleri için uygun olan pamuklu örme iplerdir. Dantel iplerde seçilebilir. 1 tane 80 – 100 gr ip.

Beyaz renkte 50 gr pamuklu ip. 50 gr yeşil renkte pamuklu ip.

Çiçek motifi yapmak için farklı renkte ip.

2,5 numara tığ kanca.

30 cm uzunluğunda, 80 cm eninde desenli pamuklu kumaş.

Dikiş makinesi.

Tığ işi el sanatı askılı bebek elbisesi yapımı, anlatımlı:

Yeşil renkli bebek elbise modeli roba bölümünün bel kısmından işlenmeye başlanır. Tığ kancayla 25 cm uzunlukta zincir çekilir. Tekli trabzan (kancaya 1 defa ip dolama yapılır, zincirden bir seferde geçirilir.) On iki sıra işlendikten sonra askılı kol için zincir eksiltilir. 2-1-1 sayıda üç sırada azaltılarak kol oyukları oluşturulur. Böylece toplam on sekiz cm uzunlukta işlenir. Yaka açıklığı için 35 zincir kapatılır. On beş satır daha örülür. Askılı kollar hazırlanır. Zincirler kapatılır. Elbise robasının ön ve arka parçaları aynı şekilde işlenir. İsteğe göre her iki parça tek seferde örülür. Parçalar ayrı şekilde işlenmişse dikilip, birleştirilir. Sıra bebek elbisesinin kol ve etek uçlarına yapılacak süslemelere geldi. Resimde gösterildiği gibi 2 renk işlenir. Tığ kanca ile işlenilen robanın kenarlarından zincir çekilmesiyle başlanır. Etek ucundaki süsleme ajur yapımı, 12 tekli trabzan çekilerek örülür. Robanın etek kısmı ajur dilimleri ile süsleme yapılır. Askılı kollar için ajur süslemesi işlenir. Bebek elbisesinin tığ işi bölümü bitirilir.

Bebek elbisesinin etek kısmının yapımı:

Kumaş ikiye katlanır. Katlanılan açık kısım tığ işi robanın genişliğinde kesilir. Kumaş kesimi hafif etek ucuna doğru genişleyecek biçimde olur. Robanın ajur kısmı dışta kalacak şekilde makine dikişi çekilir. El sanatları işleme tamamlanır. Elbiseye çiçek motifi işlenir, süslemesi yapılarak bitirilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon