Tığ işi Yelpaze Desen Tekniği

Tığ işi Yelpaze Desen Tekniği Yapılışı Video

Örgü tığ işi motif, desen çeşitlerinden yelpaze desen tekniği yapımı anlatılacaktır. Yün iplikler ile işlenmiş modeller atkı, battaniye, paspas, havlu kenar modellerinde kullanılır.

Dilimli ajur şeklinde desenin şekli özellikle örtü kenar süslemelerinde kullanılır. Tığ işi modelleri desen tekniklerine motif çeşididir.

Tığ işi oya modelleri, fular, şal süslemelerinde dantel iplik ile işlenir. Yelpaze desen ince dantel iplikler ile işlenildiğinde zarif görünür. Tığ işi örgü yelpaze desen, kroşe ve üçlü trabzan tekniği ile işlenir.

Diğer adı “dilimli ajur” tekniği olarak geçer. Tığ işi desen de tek bir renk kullanıldığı gibi birkaç farklı renkler ile işlenir. Tığ işi desen yapımı videoda gösterilmiştir.

Tığ işi yelpaze desen için zincir çekilir. İkinci satırda 2 zincirden sonra 3. Zincirde trabzan tekniği işlenir. Trabzanlar yelpaze desen için örülür. Üçüncü turda üçlü trabzan tekniği işlenir. Dilimli ajur, yelpaze desen örgüsünde üçüncü satırda tığ kanca ile motifin ikinci turdaki işlemesinden bir alt turdan zincir alınır, işlenir. Bu şekil yelpaze motifin art arda örülecek şeklin oluşmasının başlangıcıdır. Dört sıra işlenir.

Yelpaze motif desen ilk renk biter. İkinci farklı renkte ipliğe başlanır. Böylelikle renkli yelpaze desen hazırlanır. Motif yapımı video ile gösterilmiştir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon