Tığ İşi Palamar Halat Desenli Örgü Modeli


Tığ İşi Palamar Halat Desenli Örgü Modeli

Tığ işi örgü teknikleri .Yurt dışı kaynaklı örgü modellerinin paylaşımına devam ediyorum. Sizlere bu kez de gemi halatlarından ismini almış olan palamar halat desenli örgü modeli anlatımını sunmak istiyorum. Resimlerinden de anlaşılacağı üzere örgü örneği adeta bir halatı andırır şekilde oluşturulmuş. Gerçekten farklı bir desene sahip bu örnek biraz seyrek bir dokumaya sahip olup tığ ile örülmektedir. Modeli düz bir renkte örebileceğiniz gibi birbiriyle uyumlu farklı renkleri kullanarak da örebilirsiniz.Resimli anlatımını sunacağım bu örgü modeli için maalesef bir yapılış videosuna rastlayamadım. Fakat tığ işi ustası siz hanımlar bu modelinde üstesinden gelecektir düşüncesindeyim. Öncelikle oldukça zor ve meşakkatli bir örnek olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu sebeple palamar desenli örgü modeli başlangıç seviyesindekiler için pek uygun olmayabilir.
Yapılışı:Zincir, yarım sık iğne, ikili tırabzan bu modelin yapımında kullanacağımız tığ işi teknikler olacaktır. Başlangıç olarak 66 zincir çekilerek örneğin yapımına başlanır. Sonrasında aşağıda anlatımını verdiğim sıraları uyguladığınızda siz de kendinize palamar halat desenli tığ işi yapmış olacaksınız. Unutmadan parantez içindekiler belirtilen sayı kadar tekrar edilmesi gerekmektedir.1. Sıra : 4 zinciri atla, (sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 3 zincir atla)- 3 kez yap. Sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir atla, (sonrakinde 1 ikili tırabzan, 2 zincir, 2 zincir atla)- 2 kez yap. Halka yap: 17 zincir işle, dön, önceki ikili üçlü tırabzanda sık iğne yap, 3 zincir, dön, 17 zincirin boşluğuna 27 ikili tırabzan yap ve ilk zincirde sık iğne yap.)

(2 zincir yap, iki zincir atla, sonrakinde 1 ikili tırabzan), 2 kez işle, halka yap, 2 zincir yap. 2 zincir atla, sonrakinde 1 ikili tırabzan, 1 zincir atla, (sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 3 zincir atla)- 3 kez yap. Sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, son zincirde 1 ikili tırabzan ve dön.)2. Sıra: 4 zincir yap. Aşağıdaki ilk ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki ikili tırabzana (üçüncü) 1 ikili tırabzan, 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, 3 zincir, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. Aşağıda ortadaki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 2 ikili tırabzan atla, 1 ikili tırabzan+1 zincir + aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (2 zincir, sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 5 kez yapın. 1 zincir, aşağıda aynı ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (aşağıda ortadaki ikili tırabzanda (üçüncü) 1 ikili tırabzan, 1 ikili tırabzan+ sonraki 1 zincirin boşluğuna 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. Aşağıda ortadaki ikili tırabzanın ortasında 1 ikili tırabzan, 1 ikili tırabzan +1 zincir + dördüncü zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

3. Sıra: 3 zincir yapın, 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, (1 zincir, sonrakinde 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. 1 zincir, 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) -2 kez yapın. Halka yapın, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan , 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, ( 1 zincir, sonraki 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan)- 3 kez yapın. 1 zincir, 4 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

4. Sıra: 3 zincir yapın. (1 ikili tırabzan + 3 zincir + 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki ikili tırabzanda (üçüncü) 1 ikili tırabzan) – 4 kez yapın. ( 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 5 kez yapın. (1 ikili tırabzan + 3 zincir + sonraki 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki (üçüncü) ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın, 1 ikili tırabzan + 3 zincir + 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

5. Sıra: 3 zincir yapın, (sonraki 3 zincir boşluğunda 5 ikili tırabzan, 1 zincir)- 3 kez yap. Sonraki 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, ( 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) -2 kez yapın, halka yapın. (2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 2 kez yap. Halka yapın, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (sonraki 3 zincirin boşluğuna 5 ikili tırabzan, 1 zincir) – 3 kez yap. Sonraki 3 zincirin boşluğuna 5 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

Arzu ettiğiniz uzunluğa ulaşana kadar sıraları 2 veya 5 kere daha tekrar edebilirsiniz.


Palamar Örgüsü Yapma

İlk iki halkayı birbirinden zıt yönlerde çevirin. Bu adımı üçüncü sıranın sonraki 2 halkası için de tekrar edin. Yukarıdaki halkaları aşağıdaki halkaların içerisinden geçirin. Sonraki sıranın sıradaki 2 halkasını birbirine zıt yönlerde çevirin ve onları aşağıdaki halkaların içinden geçirin. Bu adımı bütün halkaları geçirene kadar tekrarlayın ve son şeklini verin.

Apre

İlk apre sırası modelin sağ tarafındaki sıradır. Her zamanki gibi seyrek örgü kısmını yapın. Ancak palamar örgüsü kısmı için ek olarak halka bağlantısında:

(2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 4 kez yapın.

10 zincir yapın, 3 zincir atlayın, zincirin altına 10 ikili tırabzan işleyin ve ilk zincirde yarım sık iğne yapın. İki zincir işleyin, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan. (2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan)- 3 kez yapın, 2 zincir, örme yönüne göre ipi şişe sarın, tığı sonraki ikili tırabzanın tepesinin içine ve ek parçanın serbest kenarının içine takın.Seyrek örgü kısmını her zamanki gibi apre yapın.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon