Tığ işi Çiçekli Çocuk Elbise Yapımı

Tığ işi Örgü Çiçekli Kız Çocuk Elbise Yapımı

Çocuk örgüleri kategorisinde kız çocuk örgüleri işlemelerinden tığ işi elbise modeli yapımı yazılacaktır. Mor renkte, çiçek desenli, askılı, 4-5 yaş kız çocuklar içindir. 3,5 numara tığ kanca, 3 yumak gereklidir. Tığ işi elbise modelleri yapımıdır.

Yapılışı

Puf

1) Tığın başına ip dolanır, oluşan ilmeğin ikisi örülür.

2) Tekrar ip dolanır ve ikisini işlenir.

3) Tekrar ip dolanır ve ikisini örülür.

4) Tığda kalanların hepsini bir çekilir.

Yarım Puf

1) Tığın başına ip dolama yapılır, oluşan ilmeğin ikisini işlenir.

2) Tekrar ip dolanır ve ikisi örülür.

3) Diğer puflar için beklemeye alınır.

Elbise

1) 105 zincir çekilir.

2) 1 sıra boyunca zincir üzerine ikili trabzan örülür.

3) 5 zincir çekip aynı yuvaya trabzan yapılır. 3 zincir çekip trabzanın bittiği yere yarım puf yapılır, alttan bir zincir atlanır, bir sonraki yuvaya yarım puf yapılır, 2 zincir atlanır bir sonrakine yarım puf desen işlenir. Bütün ilmekleri tek seferde çekelim. 1 zincir çekilir. Zincirin olduğu yere puf örülür. Alttan 1 zincir atlayıp diğer yuvaya trabzan 3 zincir trabzan yapılır. Böylece hem yarım olan çiçekler hem de V’ler meydana geldi. Bu aşamayı sıra bitene kadar tekrar edilir, bir üst sıraya geçmek için kaydırma tekniği örülür.


4) V’nin ortasına kaydırma yöntemine başlanır. 5 zincir çekelim, önceki sırada çiçeklerin birleştiği noktaya puf işlenir. 2 zincir çekip tekrar aynı yuvaya puf yapılır. 3 zincir çekip V’nin ortasına trabzan yapalım. 3 zincir çekelim, çiçeklerin orta noktasına puf yapılır. Sıra sonuna kadar 2 puf aralarda 2 zincir örerek tekrar edilir.

5) Bu sırada trabzanlarla çalışılır. Her yuvaya bir trabzan işlenir. Ayrıca tek duran trabzanların sağındaki ve sonundaki boşluğa üçer tane trabzan örülür. Pufların arasına çekilen 2 zincirlik boşluğa da 2 tane trabzan işlenir. Bu şekilde hiç artırma ya da eksiltme yapmadan toplamda 5 sıra trabzan örülür.

6) Kol ayrımlarına gelindiğinde 50 trabzan kollara, 66 trabzan önlere olacak şekilde ayarlanır. Bu ayarlamayı yaparken 1 trabzan sırası örülür.

7) Tekrar model kurma aşamasına geçilir. Yukarı kısımdaki 3. ve 4. sıra tekrarlanır. Bunun için çiçeğin tepesindeki boşluğa 3 zincir arayla 2 trabzan örülür. 3 zincir çekip trabzanın bittiği yere yarım puf işlenir. Ortada T gibi duran yerin sağındaki 3 zincirlik kısmın orta zincirine yarım puf yapılır. Sol taraftakine de yarım puf yapılır. Tığda oluşan bütün ilmekleri tek seferde çekilir. Oluşan boşluğa puf yapıp bir sonraki çiçeğin tepe boşluğuna V model yapılır.

8) Üst sırada ise 4. sıradaki işlemleri uygulanır. Bu şekilde ilerleyerek çiçekler oluşturulur.

Bu ilk çiçek işlemesi olacak. Sonraki çiçekleri hep iki çiçek arasına denk gelecek şekilde oluşturulur.

9) Toplam 14 çiçek olunca elbiseyi bitirip uçlarına sık iğne geçilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon