Tığ işi Afgan Battaniye Modeli

Tığ işi Renkli Afgan Bebek Battaniye Yapımı, Resimli Anlatımlı

Kare motiflerden örülen afgan işi battaniye modelidir. Kenar kısımları püskül, saçak süslemeler yapılır. Tığ işi örgü kare motifler hazırlanır. Bebek battaniye modelinde geleneksel tığ işi desen, modern afgan modeline dönüşmüştür. Renk kombinasyonları pastel tonlarda yün ipliklerden hazırlanır. Tığ işi kroşe teknik ile zigzag desen işlenir. Üç satır şeklinde zigzag desen örülür. Battaniyenin kenar kısımlarına kare motifler işlenir, eklenir. Son aşamada püskül yapılır, takılır. 5.5 numara tığ kanca ile örülür. Kullanılan teknikler; kroşe, zincirdir.

Tığ işi bebek battaniyenin ölçüleri; 70 – 130 cm dir. Değişik renklerde dört tane yün iplik gereklidir.
Tığ işi renkli afgan battaniye yapımına 144 zincir atılarak başlanır. İkinci satır; iki zincir sık iğne, üç tane ikili trabzan, 3 tane zincir çekilir, tekrar 2 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir, 2 zincir sık iğne tekniği ile işlenir. 2 zincir boşluk yapılır. Zigzag köşe yapımında aynı zincire iki tane ikili trabzan örülür. Örgü bebek battaniyede kenar uzunluk boyunca 8 tane zigzag köşeli kroşe desen işlenir.

Tığ işi battaniyenin üçüncü satırda; bir alttaki sırada örülen ikili trabzanların boşlukları bir üst turda yani üçüncü satırda ikili trabzanlar ile işlenir. 3 ikili trabzan, 3 zincir, 3 ikili trabzan, zigzag desen köşesi için aynı zincir boşluğuna, 3 tane 2 li trabzan, 3 tane 2 li trabzan örülür. Bu şekilde işlenir, satır tek zincir ile tamamlanır.

Örgü battaniyede iplik rengi değiştirilir. Satır başındaki zincire ip bağlanır. İki satır örgü yapımında olduğu şekilde örülür. Tekrar 2 sıra işlenir, iplik renk değişimi yapılır, tığ işi battaniye hazırlanır. Bir şerit 2 sıra desen işlemesinden oluşur. Toplam 17 tane şerit olunca kare motif örgüsüne başlanır. Tığ işi kare motifin bitmiş ölçüleri; 5-5 cm dir. Kare tığ işi çiçek işlemeleri; puf desen ile yapılır. On zincir atılarak sihirli halka yapılır. İkinci satırda ikili kroşe zincir çekimi ile üzeri tamamlanır. Üçüncü satırda iplik renk değişimi yapılır, trabzanların boşlukları trabzanlar ile doldurulur. Üçüncü sırada sık iğne tekniği ile örülür.

Tığ işi puf çiçekli kare motifin son satırı; yün işleme iğne ile zincirler dikiş yapılır, kapatılır. Örgü kare motif tamamlanır. Bu şekilde battaniyenin iki kenarı için motifler ayrı şekilde örülür. Resimde gösterilen şekilde battaniyeye dikiş yapılır, birleştirilir. İsteğe göre püskül yapılır, battaniyeye takılır.Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon