Tığ ile Ekose Örgü Nasıl Yapılır?


Tığ ile Ekose Örgü Nasıl Yapılır?Video

Son zamanların en çok merak edilen konusu olan tığ ile ekose örgü yapımı hakkında bir araştırma yaptım. Öğrendiklerimi ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Ekose örgü yapılışı hakkında çok faydalı olacağını düşündüğüm bu yazımı mutlaka incelemenizi öneririm.

Ekose Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Ekose, bir kumaş desenidir. Fransa ve İskoçya’dan dilimize yerleşmiş bir kelimedir. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çok moda olan bir desen çeşididir ve günümüzde hala birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kumaşlar desen olarak kullanımı yaygındır. Ekose etekler, ekose koltuk kaplamaları gibi kumaşı içinde barındıran tüm alanlarda desen olarak kendini göstermektedir. Son zamanlarda da el işi örgü çalışmalarında da ekoseli örgü desenleri oldukça revaçtadır.

Ekose Örgü İpleri Hangileridir?

Ekose birden çok renkteki ipliğin bir araya gelmesi ile oluşan örgü iplikleri kullanılmaktadır. Şu anda en çok kullanılan örgü ipliği Himalaya Everday Ekose (Plaid) modelidir. Batik ipler de kullanılabilir ama yapısı itibari ile ekose örgü ipleri bu iş için daha uygundur. Diğer iplerde modeli oturtamama sıkıntısı yaşanmaktadır. Yabancı olarak terimi de Color Pooling’tir. Türkçe karşılığı renk havuzudur.
Ekose Örgü Nasıl Örülür?


En kolayı sık iğne ile yapılan ekose örgü modelleridir. Bundan başka öreceğiniz projeye ve ekose desenine göre farklı teknikler de uygulanmaktadır. Gerek yerli gerekse yabancı olmak üzere internette sürüyle tığ işi ekose videosu bulunmaktadır. Bu videolardan ekose örgüde hangi tekniklerin kullanıldığını görebilirsiniz. Ekose örgü videolarını bulmak için tığ işi ekose örgü modelleri ya da Color Pooling yazmanız yeterli olacaktır. Sizler için araştırıp bulduğum videoları yazımda yararlanmanız için paylaştım. Aynı zamanda yeni başlayacak olanlar için Türkçe sık iğne ile ekose örgü yapımı videosu çok işinize yarayacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon