14.12.20

Kroşe Modelli Parmaksız Eldiven Yapımı

Kroşe Modelli Tığ işi Örgü Bayan Parmaksız Eldiven Yapımı, Video

Tığ işi kroşe modelli bayan parmaksız eldiven örneği yapımı yazılacaktır. Model yapımı resim ve videoda gösterilmiştir. Yarım parmaksız bayan eldiven yapımı için 4 numara tığ kanca kullanılır. İşleme teknikleri; zincir, kroşe ve yıldız tekniğidir. Yıldız tekniğini kroşe zincirler ile işlenen çiçek motiflerinin orta göbek kısımlarına örülür. Örgü nakış desen modelinde kroşe tekniği ile yapılır. Zincir çekimleri ile dantel nakışa benzer şekilde örgü işleme ile hazırlanır. Kışın sıcak tutan bayan eldiven modeli için 50 gr yün iplik gereklidir.

Tığ işi kroşe modelli yarım parmaksız eldiven modeli yapımına; 3 zincir çekilerek başlanır. Tığ kancaya ip dolama yapılır, üçlü kroşe tekniği işlenir. Tekrar dört zincir çekilir, kroşe işlenir. Tığ işi kroşe (trabzan ) tekniği yapımı; tığ kancada üç ip olur, sıra ile ilk tek zincir, ikinci seferde iki zincir işlenir. Her kroşe zincirden sonra üç zincir çekilerek, bir alttaki zincire bat – çık şeklinde örülür. Model yapımı; uzunlama şeklinde olur.

Kroşeli zincir kordon işlemesi yapılır. Trabzan kısımları videoda gösterilen modelde tomurcuk desene benzer. Bu şekilde dokuz kroşe desen işlenir. Satır başından itibaren, tığ kancaya ip alınır, birleştirilir. 3 zincir çekilir, bir alt sıradaki örülen kroşenin zincirine bat – çık yapılır. Kroşe teknik ile örülerek bitirilir. Tur başlangıcı ile kancaya ip almadan zincirler işlenir. Sıra yenilenmesinde, tığ kancaya ip alınır. 3 zincir çekilir, ajur örgü (kroşe) yapılır. Bir alt satırda işlenen ajurların boşluk kısımları bu sırada ajur yapılarak doldurulur. Satıra başlama ile altı zincir çekimli uzun zincirler işlenir. Bu bölüm parmaksız eldiven modelinin nakış şeklinde yıldız desenli çiçeklerden oluşan kısımdır. İlk satırda uzun zincir çekimleri yapılır. İkinci sırada ip alınmadan zincirler işlenir. Tekrar satır başında uzun zincirler çekilir. On beş zincir çekilerek, satır sonuna kadar yapılır. Uzun zincirler aynı zincire bat – çık yapılarak çiçek motif yapılır. Orta kısımları yıldız tekniği örülür. Bir sonraki turda tekrar uzun zincirler işlenerek nakış örgü desen yapılır. Ayrıntılı yapım aşamaları videoda gösterilmiştir. Kroşe modelli bayan parmaksız eldiven yapımı bitirilir.