8.9.20

Saç Örgülü Erkek Bere Modeli

Saç Örgülü Erkek Bere Yapılışı, Videolu

Örgü işlemelerinden erkek (bay) bere modeli yapımıdır. Saç örgülü ve burgu desen teknikleri ile örülmüştür. Lastik, saç örgü ve burgu teknikleri ile işlenir. 5,5 numara örgü yün misina şiş kullanılır.

Örgü erkek bere modelinin bitmiş ölçüleri; uzunluk, 23 cm, genişlik, 20 cm dir. Farklı desen ve modellerde örgü bereler işlenir.

Yetişkin erkek için örgü bere yapımına; 92 ilmek atılarak başlanır. 1+1 sayıda lastik (1 düz – 1 ters ) örgü örülür. On beş sıra lastik işlenir.

Örgü bere yapımında desen tekniğine başlanır. İlk satır düz ilmek yapılır. İkinci sıradan itibaren, üç ilmek ters, dört ilmek düz örülür. Üçüncü turda aynı şekilde ilmekler işlenir. 

Dördüncü ve beşinci sıralar ikinci satır şeklinde yapılır. Altıncı sırada ters örgülü ilmekler yapılır, düz örgülü ilmekler, ikiye ayrılır. Saç örgülü burgu yapılır. Teknik işlemesi; toplam dört ilmek olan düz ilmeklerin iki tanesi düz şekilde örülür. Kalan 2 ilmek işlenmiş ilmeklerin üzerine örülmeden alınır. Bu şekilde burgulu saç örgü yapılır. Tekrar aynı şekilde düz ve ters ilmekler ikinci satırdaki gibi örülür. Bu şekilde altı sıra örülür. İkinci saç örgü burgu yapılır. 3 defa saç örgü burgu işlenir. Sonrasında altı sıra ters ilmek örülür. Sonra tekrar 3 tane saç örgü burgu işlenir. Devamında tekrar ters ilmek 6 satır yapılır. Bu şekilde şerit halinde saç örgü burgu ve ters örgü ilmek yapılır. İlmekler kesilir, kapatılır. Berenin açık iki kenar kısımları dikiş yapılır. Örgü erkek bere yapımı tamamlanır.video


Previous Post
Next Post

0 komentar: