Saç Örgülü Çocuk Yelek Modeli

Saç Örgülü Kız Çocuk Yelek Yapımı, Resimli Anlatımlı

Örgü kız çocuk yelek modeli yapımı yazılacaktır. Saç ve burgu örgülü yelek modelidir. 3-4 yaş kız çocuklar içindir. Tek renk yün iplik kullanılmıştır. Örgü yelek modelinde kullanılan teknikler; saç örgü, kablo (burgu), pirinç, düz, lastik örgüdür. Bir veya iki renklerde yün iplikler ile yapılan el örgülerde değişik teknik, desen veya motifler kullanılır.

Örgü şişlerin numaraları; lastik örgü için 9 numara, beden işlemesi için 10 numara gereklidir.

Saç örgülü omuzdan düğmeli çocuk yelek yapımında ön ve arka parçalar ayrı şekilde işlenir. Beden parçaları örülür, kol, yaka ve tek omuz açıklığına lastik örgü işlenir. İlmek sayıları eksiltme veya artırma yapılarak küçük, büyük çocuklar için de örülür.

Saç Örgülü Kız Çocuk Yelek Modeli yapımına bel çevresindeki lastik örgü ile başlanır. 30 cm genişliğinde, 1+1 sayısında düz ve ters örgü ilmek ile işlenir. Üç cm uzunluk oluşunca lastik örgüden desen işlemesine başlanır. 9 numaralı yün örgü şişle işlenmeye başlanır. On ilmekte bir ilmek artırma yapılır.

Pirinç örgü desen tekniği ile örülür. Arka yelek beden parçası bitimine kadar pirinç örgü ile işlenir. Kol evi kesimi için 3+2+1+1 sayısında her satırda ilmek kesimi yapılır. Kol evi uzunluğu on beş cm olunca kesim yapılır. Kol kesiminden sonra 11 cm daha işlenir. Orta ilmeklerden 5 tane kesilir, omuz yaka açıklığı yapılır. 2 cm daha işlenir, her satırda orta ilmeklerden birer ilmek kapatılır. Son olarak iki omuz açıklığındaki ilmekler kapatılır.


Örgü çocuk yelek modelinin arka parçası tamamlanır. Ön 25 cm uzunlukta ilmek çekilir, lastik örgü yapılır. Ön parçada üç cm uzunlukta beden çalışmasına başlanır. Örgü kız çocuk yelek modelinde 6 tane ilmek artırma yapılır. Ön parçaların kenar kısımları 6 şar ilmek pirinç örgü tekniği ile örülür.


Saç örgü burgular yapılır. Her burgu için dörder tane düz ilmek işlenir. Aralarda ters ilmek örülür. Orta ilmeklerde kablo örgü için burgu desen yapılır. Arada kalan ilmekler pirinç örgü tekniği ile hazırlanır. Bu şekilde saç örgülü çocuk yelek modelinin desen işlemesi yapılır. On beş uzunlukta örülünce kol kesimleri için ilmekler kesilir. Yaka oyuk kesimi, kol evi kesiminden altı cm sonra yapılır. Orta ilmeklerden yedi ilmek kapatılır. 7 cm daha işlenir. Omuz ilmekler kapatılır.
Örgü kız çocuk yelek modelinin ön parçasıda tamamlanır. Omuz ve yaka kısımlarına 1+1 şeklinde lastik örgü yapılır. Tek omuz açıklığında iki kenara ayrı şekilde lastik örgü işlenir. Bir kenara 2 tane ilmek yapılarak düğme yerleri hazırlanır. Son aşama düğmeler dikiş yapılır. Saç örgülü kız çocuk yelek modeli tamamlanır. Ayrıntılı yapım aşamaları resimlerde gösterilmiştir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon