Saç Örgü Tunik Şeklinde Bayan Kazak

Saç Örgü Tunik Bayan Kazak Modeli Yapımı, Anlatımlı

Tunik şeklinde saç örgü desenli bayan kazak yapımıdır. Yün örgü giysiler her zaman kullanılır.

Örgü işleri, hem hobi hem de kıyafet hazırlamak açısından yararlıdır.

“Örgüm Çeşitleri” sitemde işlemelerle ilgili başka güzel konularda vardır.

Örgü bayan modeli, bluz -kazak yapımı için gerekli malzemeler. 3 numara , 3,5 yün şiş ve 3 numara yuvarlak şiş, 4 tane 100 gr mor akrilik yün iplik, ütü, iğnedir.

Tunik şeklinde örgü kazak yapımı için lastik örgü başlanır. 85 ilmek yapılır. 3 numara yün örgü şişle 1+1 ilmek lastik örülür. Dört sıra işlendikten sonra düz örgüye geçilir. 3,5 numara örgü şişle işlenir. Fantezi örgüye başlanır. Düz, çubuk, şerit ve saç örgüsü desenleri uygulanır.

Bayan örgü kazak modellerinden tunik kazağın bel kısmına doğru ilmek eksiltme yapılır. Bu şekilde örgü bluz kıvrımlı olur. Düz örgü işlenmeye başlanır. İki satır örüldükten sonra saç örgüsüne geçilir. Altı ilmek lastik örgü işlenir, sekiz ilmek düz ilmek işlenir. Tekrar altı ilmek lastik örgü (1+1) örülür. Üç sıra düz ilmek işlenir . Aynı şekilde fantezi – saç örgüsü yapılır. Düz ilmekle devam edilir.


Örgü bayan kazak yapımında, orta kısma fantezi örgüye geçilir. Üç sıra ters ilmek atılır, Sekiz ilmekle saç örgü yapılır. Sonra düz örgü örülür. On beş sıra işlendikten sonra çubuk desen için, dört satır örülür. Tekrar on beş ilmek işlenerek saç örgüsüne geçilir. Sekiz ilmek atılır ve fantezi –örgü işlenir.

Desen işlendikten sonra düz ilmek örülerek satır sonuna doğru iki tane saç örgü yapılır. Satır tamamlanır. Böyle on beş cm işlenir. On beşinci sıra ile iki sırada bir ilmek eksiltilir. On iki defa ilmek azaltmayla tunik bluzun bel kıvrımı oluşturulur. Desen örgüsü bayan bluz bitimine kadar aynı şekilde işlenir. Boy uzunluğu 75 olunca yaka oyuğu için ortadan on altı ilmek kesilip, kapatılır. Her satırda sıra ile 3+2+1 ilmek kesilip yaka açıklığı işlenir. On üç sıra daha örülür ve omuz ilmekler kapatılır. Arka bluz parçası aynı şekilde örülür.

Örgü Tunik Bluzun Kol Yapımı, 3 numara şişle geniş kol için kırk ilmek atılır. Lastik örgü 1+1 işlenir. Dört satır örüldükten sonra 3,5 numara şişle fantezi desene geçirilir. İlmek eksiltme – artırma olmadan işlenir. Kolların ölçü sayısına göre ikişerli saç örgü yapılır. İlk önce iki sıra düz örgü yapılır. Üçüncü satırda beş sıra düz ilmek işlenir. Saç örgüye geçilir. Bu şekilde örgü yapılıp, kol uzunluğu kırk beş cm olunca ilmekler kesilip, kapatılır. Ilık ütü örülen parçalar ütülenir.

Yaka yapımı, yuvarlak şişle bluzun yaka açıklığından ilmek alınır. 1+1 şeklinde lastik örgü yapılır, Altı satır işlenir ve ilmekler kapatılır. Parçalar dikilerek, birleştirilir. Örgü tunik şeklinde bayan örgü kazak modeli yapımı tamamlanır.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon