Saç Örgü Desenli Uzun Bayan Hırka Modeli - Elişi ve Hobi Çalışmaları

2.9.20

Saç Örgü Desenli Uzun Bayan Hırka Modeli

örgü
Saç Örgü Desenli Uzun Bayan Hırka Modeli Yapımı Videolu

Örgü işlemeler, giysi ihtiyaçlarını karşılamak için en çok yapılan çalışmalardır. Desen ve motifli yapımları ile değişik güzel örgüler hazırlanır. Örgü bluz, kazak, bere, hırka, patik, battaniyeler yapılır.

Bayan örgü hırka modeli saç örgü desen teknik ile yapımıdır. Örgü desen iki taneli toplamda 4 taneden meydana gelen saç örgü desenidir. Hırka örmesi ince yün iplikler ile yapılır. Desen tekniğinden dolayı, dökümlü ve tiftik, alize gibi yün iplikler tercih edilmelidir. Kalın ipler, örgü bayan hırkayı gram olarak ağır yapar. Bundan dolayı örgü hırka giyimde rahat edilmez. Kullanılışlı, şık, rahat olması için dökümlü durması gerekir.

Bayan uzun hırka modellerinden saç örgü desen tekniğinin yapımı; saç örgü ilmek sayısının fazla olması ve uzun saç örgü boğumu işlenmesidir. Bundan dolayı görüntü, ikili uzantılardan oluşmuş dörtlü burgulu saç örgüsünü oluşturur. Yün iplerin renk seçimleri, aynı rengin açıklı koyulu tonlardadır. Tercihe göre zıt renkteki yün iplerde kullanılabilir. Birkaç değişik renk ipleri seçilmelidir. Açıktan koyuya doğru yün ipler değiştirilerek örülür.

örgü1

Saç Örgü Desenli Uzun Bayan Hırka Modeli Yapımı için Gerekli Malzemeler: Yün örgü iplik 3 ayrı renk tercihi ile toplam 14-15 tane yün yumak gereklidir. İğnedir. 5 veya 6 numara örgü misina (yuvarlak tel şiş). Parçaları ayrı örmek için 5-6 numaralı örgü şiş.

örgü2

Saç Örgülü Desenli Bayan Hırka Modeli Nasıl Yapılır? Anlatımlı: Tek parça veya ön- arka parçalar ayrı şekilde örülür. Saç örgü desen anlatımı: Uzunluğu 15 cmdir. 30 ilmek atılır, 15 +15 sayısı saç örgünün iki tarafındaki ilmekler hazırlanır. Örgü bayan hırkanın uzunluğu 75 cm. İsteğe göre bu ölçü değiştirilir. Hırkanın etek kısmından işlenmeye başlanır. Yuvarlak örgü şişe tek parça için; 280 ilmek yapılır. Parçalar ayrı örülür ise arka: 130 ilmek, 2 ön parçalar için: 75-75 ilmek çekilir. İlk satır düz ilmek örülür. İkinci sıra ile birlikte uzun saç örgü desen tekniğine başlanır.

örgü3

Saç örgü için 30 ilmek düz, aralarda 5 tane ters ilmek örülür. Bayan örgü hırkanın başlangıç sırası düz ilmek ile yapılır. Satır devamı 30 düz +5 ters ilmek sayısında işlenir. Böyle 15 cm uzunlukta örülür. Saç örgü desen tekniğinin burgu yapımı işlenir. Saç örgü desen tekniği on beş cm uzunlukta örülür. Her 15 cm bir saç örgüler burgu yapılır. 6 veya 7 tane saç örgü desen işlenir. Bayan hırkanın bitişi düz ilmek ile devam edilir.

Saç Örgülü Bayan Hırka Modeli Nasıl Yapılır?
Saç örgü hırkanın kol kesimleri: Saç örgüler 4 tane olduktan sonra on sıra düz ilmek işlenir. Kollar için kesim (kol oyuğu ) yapılır. Sıra ile 6+5+4+3+2+1 sayıda her satır başında ilmek kesilir. Toplam 6 sırada ilmekler kesilerek kol evi oyuntuları hazırlanır. Örgüye devam edilir. 1 tane saç örgüsü işlenir. Devamında yirmi satır düz ilmek tekniği yapılır. Yaka oyuğu (açıklığı) yapılmaz. Bütün ilmekler kesilir, kapatılır. Örgü bayan hırka modeli gövde kısmı tamamlanır.

örgü4

Saç örgü Bayan Hırka Kol yapımı: 2 kol için 6 şar tane saç örgü desen işlenir. Saç örgü ilmek sayısı ve ara ilmek sayısı yukarıda yazılmıştır. Saç örgü desen uzunluğu 10 cm işlenir. Bilek kısmından örülmeye başlanır. Saç örgü desen tekniği, hırka gövde kısımda olduğu gibi işlenir. Dört tane saç örgü yapıldıktan sonra kol oyuk kesimleri yapılır. 3+2+1 sayısında her satırda ilmek kesilir. 2 tane saç örgüsü desen daha örülür. Bütün ilmekler kapatılır. İsteğe göre ilik açılır.

Örgü ilik sayısı, ilikler arasında on cm olacak şekilde yapılır. Saç örgülü bayan hırka nasıl yapılır ? Anlatımlı olarak yazılmıştır. Ayrıca video anlatımlı gösterim aşağıda eklenmiştir. Tercihe göre başka renklerde de örülür.

örgü5

Saç Örgülü Bayan Hırka Modeli Nasıl Yapılır ? Video Anlatımlı

video 2