Örgü Petek Desenli Bayan Hırka Modeli - Elişi ve Hobi Çalışmaları

10.9.20

Örgü Petek Desenli Bayan Hırka Modeli

Çapraz Kablo -Petek Desenli Örgü Bayan Hırka Yapımı, Anlatımlı

Örgü bayan hırka modelleri çeşitlerinden çapraz kablo desenli hırka yapımı yazılacaktır. Örgü modelinin kol, ön ve arka parça, göğüs uzunlukları şablonda verilmiştir. Ölçüm uzunlukları large (büyük) bedene göredir.

Tercihe göre cm, ler azaltılarak küçük bedene göre de işlenir. Elişi örgü hırka modeline 111 ilmek atılarak başlanır. Çift sıra lastik şeklinde dokuz sıra örülür.

Bayan örgü modellerinden hırka yapımında lastikten sonra desenli olarak işlenmeye başlanılacak olan ilk sıradan itibaren yedi tane ters ilmek atılır. İlk desen saç örgüsüdür. 4 + 4 ilmekten oluşur. saç örgüsünden sonra altı ters ilmek atılarak petek desen yapımına başlanır.

Her sırada ilmek kaydırılarak işlenilen desen üç ilmekten oluşur. Ara boşluk dört ilmektir. Yan yana iki petek örgü yapılır. Üç ters ilmek atılarak geniş petek desene başlanır. Diğer adı kablo örgü olan bu bölümde 3 + 3 ilmek şeklinde işlenir. Bu desen ile hırkanın orta bölümüne gelinmiş olunur. Tekrar saç örgü, yan yana iki küçük petek örgü ve desen çalışmaları ile hırka işlenilir. Bel kısmında daraltma yapmak için on ilmek tek seferde çekilerek, 5 + 5 her iki yandan inceltme yapılır. Tekrar ikinci sıradan itibaren on ilmek atılarak sayı eşitlenir. Bu anlatım bayan hırkanın arka parçası içindir.