Örgü Değişik Yelek Modeli

Örgü Değişik Bayan Yelek Yapımı, Resimli Anlatımlı

Bayan örgülerinden değişik, farklı şekilde işlenmiş anlatımlı yelek modeli yazılacaktır. Örgü yeleğin ön iki parçası çapraz şekilde örülür. Arka yelek parçası normal düz modelde yapılır.

Bu yelekte kendini gösteren bölüm, ön parçaların değişik şekilde kapatılmasıdır. Kablo örgü desen tekniği kullanılmıştır.

Örgü bayan yelek modelini çapraz örgü yelek, atkılı yelek modeli olarak da adlandırılır. Her iki isimde de olsa normal, standart yelek modellerinden ayrıdır. Örgü değişik bayan yelek modeli olarak adlandırmak daha uygun olur. Farklı modeller arayan genç kız, bayanlar için kolaylıkla örülecek yelek yapımıdır.El örgüsü yelek modeli için; arka yelek parçası örülür. 76 ilmek atılarak işleme başlanır. 3,5 numara örgü şiş kullanılır. 1+1 sayısında lastik örgü örülür. Düz örgü tekniği ile işlenir. Kol kesimlerine kadar 40 cm örgü yapılır. Gereken uzunlukta işlenince; her iki kenardan kesimler için 6+2+4 sayısında ilmek eksiltilir. Düz örgü işlemesi ile 36 cm daha işlenir, ilmekler kesilir. Örgü bayan yeleğin arka beden parçası bitirilir.


Örgü kablo desenli 2 ön atkı parçasının işlemesine başlanır. Dikdörtgen şeklinde tek parça halinde örülür. 40 ilmek atılarak başlanır. Atkı parçasının kenar işleme kısımları; tomurcuk, ajur veya deniz modelinde desenlerle 5 ilmek işlenir. 30 ilmek ters örgü tekniği işlenir. Tekrar 5 ilmek kenar için yapılan desenler örülür. Bu şekilde kablo desen için ters ilmeklerin yapıldığı bölüm hazırlanır.


Örgü kablo desen tekniğinde; 30 ilmek sayısındaki ters ilmeklerin ortasından sayılarak 13 ilmek genişliğinde yapılacaktır. Her kablo örgü 4 tane düz örgü tekniği ile örülür. 18 veya 19 tane kablo örgü işlenir. Bir kablo örgü desen 32 ilmekten oluşur. Bayan yeleğin ön parçası tamamlanır. Dikdörtgen şeklinde yeleğin işlenen parçası orta ilmeklerden sayılarak arka parçaya birleştirilir. İlmek alımları ile tek sıra düz örgü işlemesi yapılarak dikiş tamamlanır. Yeleğin ayrıntılı yapım şekilleri resimlerde gösterilmiştir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon