Örgü Çizgili Erkek Kazak Yapımı

Örgü Çizgili Reglan Kollu Erkek Kazak Yapımı, Anlatımlı
Kışlık giysilerde örgü işlemeler çok yapılır. Kazak, hırka, bluz, atkı, eldiven, bere, şal, battaniye bunlar arasındadır. Yün işlemelerde, çeşitli desenler ile örgüler işlenir.

Tek parça örgüler, reglan kollu, şal yaka, gibi. Mavi renkli örgü erkek kazak modelinde, düz örgü tekniği kullanılır.

Gerekli malzemeler, 3 tane 100 gr mavi renk akrilik yün ip, 1tane 100 gr farklı renkte yün iplik, iğne, 2,5 numara ve 3 numara yün şiş, 2,5 numara yuvarlak yaka şişidir. Parantez içinde verilen ölçüler iki beden büyükler içindir.

Reglan kollu erkek örgü kazak modeli, lastik kısmından örülmeye başlanır. İşleme derecesi orta düzeydir. Akrilik iplikler, % 80 yün, % 20 polyester içerir. Örgü erkek kazağı modeli yapımı sıra ile aşağıda yazılıdır.

Arka kazak yapımı, ilk olarak lastik örgü yapılır. 2,5 numara yün şişe 80 ilmek yapılır. 2 sıra düz, 2sıra ters ilmek örülür. 2+2 lastik örgü on sıra işlenir. 3 numaralı şiş ile düz örgü yapımına geçirilir. Düz örgü tekniği, örgülerin temel işlemesidir. İşleme şekli, şişe ip dolanır, ilmekten geçirilir. İlmeğe batıp çıkarken örgünün ön tarafından ip geçirilir. Ters örgü ise, ilmeği şişin size bakan kısmından işlenmesidir. On iki sıra düz örgü örülür. On birinci sırada, çizgili desen için ayrı renkte iplik kullanılır. 1 ilmek mavi, 1 ilmek değişik renk işlenir. Bir satır böyle örüldükten sonra, beş sıra mavi renk le örgü yapılır. Bu şekilde 5 sıra düz mavi örgü, 1 sıra çizgili desen örgü 27 cm örülür. 28 cm gelince parçanın iki yanından ilmek kesilmeye başlanır. Reglan kol yapımı için iki sırada bir ilmek kesilir. Uzunluk 17 cm olana kadar eksiltme yapılır. Uzunluk bitiminde bütün ilmekler birden kesilip kapatılır.

Ön kazak yapımı, lastik örgü yapılır. 85 ilmek atılarak başlanır. 2+2 şeklinde işlenir. 3 numara yün şişle örülmeye devam edilir. Arka parça örmesi şeklinde örülecektir. Ön parçada reglan kol kesimi 27 cm olunca kesilir. Her iki sırada bir ilmek kesilir. Reglan kol yapılır. 14 cm uzunlukta örüldükten sonra orta ilmekten dört zincir kesilir. Yaka oyuğu oluşturulmaya başlanır. İki sırada bir 1+2+3 ilmek kesilerek, düz devam edilir. 17 cm olunca omuz ilmekler kapatılır. Ön parça örülmesi tamamlanır.


Reglan Kolların yapımı, 2+2 lastik 2,5 numara yün şişle örülür. Kazağın kol bilek uzunluk ölçüsü 18 cm dir. 350 On sıra işlendikten sonra 3 numara yün şişle işlenir. Her iki sırada bir 1 ilmek artırılır. 30 cm düz örgü işlenilir. Mavi renk yün iplik kullanılır. Kol kesimine başlanır. Üç sırada bir 3+2+1 ilmek kesilir. Reglan kol örülür. 17 cm işlendikten sonra ilmekler kapatılır. Kol oyuğu yapımı ile çizgili şeritler örülür.


Mavi renk örgü erkek kazak parçaları ılık ütü ile tersten ütülenir. Ön ve arka parçalar birbirine dikilir. Kollar eklenir. Sıra yaka yapımına gelmiştir. Yaka şişi kazağın ilmeklerinden alınır. Yuvarlak şiş ilmekler geçirilip, örülmeye başlanır. 2+2 şeklinde lastik örgü yapılır. Yirmi sıra işlendikten sonra ilmekler kesilir. İçe katlama yapılarak dikilir. Erkek kazak örgü modeli bitirilir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon