Klasik Modelli Örgü Hırka Yapımı

Klasik Modelli Örgü Bayan Hırka Yapımı, Resimli Anlatımlı

Örgü bayan hırka (ceket) modeli yapımı yazılacaktır. Klasik tarzda düz örgü tekniği ile işlenen hırka yapımı parça şeklinde örülür. Ön ve arka hırka tek parça şeklinde yapılır. Değişik model ve desenler ile örülen hırka modellerine sade, düz şekilli desensiz bir örnek yayınlanacaktır. Kol, yaka, hırka kenar ve etek kısımları 4 sıra lastik örgü yapılır. Lastik örgü yapımında kullanılan teknikler; haroşa, düz – ters ilmekli elastik örgü örülür. Zarif ve güzel örgü hırka modelidir. Yuvarlak misinalı şiş ile işlenir.

Klasik modelde örgü bayan hırka yapımı için ölçüler (S-M-L ):
Bitmiş göğüs çevresi;

72, 78, 84 cm.

Hırka uzunluğu (omuzdan etek boyu); 46 , 48, 52 cm.

Koltuk altından hırka boyu uzunluğu; 26, 28, 34 cm.

Kol uzunluğu (koltuk altından kol manşetine kadar uzunluk); 32, 34, 38 cm. 110

Bayan örgülerden hırka yapımı için, arka beden parçasından başlanır. Başlangıçta 4 numara örgü şiş ile örülür. Beden ölçüsüne göre yukarıda yazılan uzunluklarda ilmek atılır.


Lastik örgü işlenir. Beşinci sıradan itibaren düz örgü tekniğine başlanır. Hırkanın arka parçası belli uzunlukta işlenince yuvarlak misina şişe ilmekler geçirilir. Bu şekilde hırkayı giyecek kişinin bedenine göre uzunluk örülür. Arka parçanın yaka kesimi yapılır. Yaka oyuğu için on dört ilmek kesilir. İlmek kesimi; bir ilmek örülür. İkinci ilmek öbür şişe aktarılır, birlikte örülür. Bu şekilde ilmekler kesilir, yaka oyuğu yapılır. İki omuzda kalan ilmek sayısı, on birer ilmek kalır. Bu ilmek ölçüleri küçük beden içindir. Beden büyüdükçe ilmek sayısı dört tane fazlalaşır. Yaka ilmekleri kesim yapılır, örülmeye devam edilir.

Şiş örgü bayan hırkanın ön iki parçası örülür. Arka beden parçasından on iki sıra işlenir. Klasik model şiş örgü hırkanın ön parçaları için her iki kenardan sıra ile bir ilmek artırma yapılır. Örgüde pratik şekilde ilmek artırma yapımı; satır başında veya sonunda işlenen ilmeklere ip ile bir düğüm atılır, ilmekte çoğaltma yapılır. Her sırada bir ilmek artırma yapılarak, beşinci satırda çoğaltma bitirilir. Düz örgü tekniği ile işlenir. Arka parça uzunluğuna ulaşınca ilmekler kesilir. Bayan hırkanın beden parçaları tamamlanmıştır. Kollar için omuz kısımlarından ilmek alınır. Omuzdan kol manşetine kadar iki satırda bir ilmek eksiltme yapılarak örülür.


Örgüde ilmek eksiltme yapımı; sıra başında veya sonunda iki ilmek aynı anda örülerek eksiltme yapılır. Kol uzunluk ölçüleri ‘’hırka uzunluk ölçüleri’’ kısmında eklenmiştir. İsteğe göre kol oyukları arka ve ön bedenlerde koltuk altı kısmından 3+2+1 sayıda ilmek kesilir. Veya düz şekilde örülür. Hırkanın beden parçalarının etek kısımlarında yapılan lastik örgüler; kol manşetlerinde, yaka ve ön iki kenarlarda örülür. Düğmesiz şekilde örülen hırka yapımı tamamlanır. Resimlerde ayrıntılı şekilde yapım aşamaları gösterilmiştir. İlik ve düğme yapılmayan bayan hırka modelinde tercihe göre brit, işlemeli iplerle yapılan ilikler dikiş yapılır, düğmeli şekilde kullanılır.