Değişik Saç Örgülü Bere Modeli

Değişik Saç Örgülü Bayan Bere Yapımı, Videolu

Şiş ile yapılan örgü bayan bere modeli yazılacaktır. Elişi değişik saç (burgu, kablo) teknik ile işlenen bere modeline ponpon da takılarak ponponlu bere modeli yapılır. Örgü bayan bere yapımı için misinalı şiş kullanılır. Elişi bere modelinde kullanılan desen ile atkı da örülür. Genç kızlar tarafından sevilerek takılacak olan ponponlu elişi örgü şapka (bere) işlemesi yazılacaktır. Kışın palto, kaban ile takım şeklinde kullanılan giysi aksesuarlarından olan bere, atkı, eldiven modelleri değişik model ve desenlerde işlenir. Açıklamalı olarak yazılacak değişik saç örgü bere modeline isteğe göre, süslemelerde eklenir. Ponpon dışında; boncuk, inci, pul gibi aparatlar ile burgu örgülere dikiş yapılarak süslenir. 
Tek renk yün iplik ile işlenen bere modelinin tercihe göre; kablo örgüler farklı renkte, aralarda yapılan düz örgüler başka yün iplik renginde kullanılır. Örneğin siyah –beyaz, mavi - beyaz, gri – bordo gibi. Örgü bere örneklerini; düz örgü yapılır, çiçek motifleri mesela, tığ işi ile işlenen çiçek motifleri süs olarak takılır.


El örgü bayan bere modeli yapımına; lastik örgü işlenerek başlanır. Düz ve ters ilmekler ile 1+1 veya 2+2 şeklinde işlenir. Örgü berenin lastik kısmı kıvırmalı –katlamalı olacak şekilde uzun örülür. 35 veya 40 satır sırasında yapılan lastik bölüm kıvrılır, katlı olur.

Bayan örgülerden saç, kablo – burgu berenin desen yapımı lastik bölümü bitirildikten sonra başlanır. Örgü kablo (saç, burgu) tekniği bu bere modelinde farklı şekilde işlenir. Lastik örgü modelde 2+2 ilmek sayısında yapılmıştır. 2 düz ilmek, 2 ters ilmek şeklinde kablo tekniği yapımında da ilmek örümü aynı şekilde olur. Kablo, saç, burgu örgü tekniklerde desenlerin araları düz veya ters ilmek ile işlenir. şimdi yayınlanan bayan bere modelinde kablo desen ve araları lastik örgü ilmek işlemesi ile yapılır. Böylelikle desen işlemesi, berenin değişik ve güzel olmasını sağlar.


Saç örgü çaprazlama işlenirken 2 tane lastik örgü ( 2 düz – 2 ters -2 düz) ilmek alınarak yapılır. Yani saç örgünün bir tane burgusunda 2 tane lastik örgü parantez içinde yazılan ilmek sayısı kadar desenlerden oluşur. Elişi değişik saç örgü arayanlar için güzel ve kolaylıkla yapılacak bir bere modeli yapımı anlatılmıştır. Berenin işlenmesi tamamlanır. İlmekler kesilir, kapatma dikişler yapılır. Ponponlar yapılarak – takılır. Örgü berenin yapım aşamaları videoda ve resimlerde gösterilmiştir.

video


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon