8.9.20

Değişik Örgü Modelli Bayan Yelek Yapımı

Değişik Örgü Modelli Bayan Yelek Yapımı, Resimli Anlatımlı

Örgü yapımı ile desen, motif, modellerden; kolay, farklı, değişik işlemeler yapılarak, birbirinden güzel giysiler hazırlanır. Bunlara bir örnekte; tek parça şeritli ve çapraz şekilde örülen bayan yelek modelidir. Bayan örgüleri

Bayan örgülerden değişik modelde renkli, şeritli ve sakallı iple süslemeli yelek modeli yazılacaktır. Şiş örgü yapımı, beyaz renk iplik zemin üzerine aralara renkli yün iplikler ile işleme yelektir. Bayan örgülerden çapraz şeritli yelek modeli için yaka yapımında sakallı ip, diğer yeleğin gövde kısmını işlemede nako iplik kullanılır. 3 numara yün örgü şiş ile örülür.

Örgü yelek; düz koyu renk gömlek, kazak ile birlikte koyu renklerde giyilmesi uygun olur.

Lastik örgü yapımı ile yeleğe başlanır. 2+1 şeklinde (2 düz ilmek, 1 ters ilmek ) sayıda örgü lastik işlenir. Örgü yeleğin başlangıcı 71 ilmektir. Atkı şeklinde çapraz şeritli olarak örgü modeli yapılır. 39 satır lastik örgü işlenir. Sıra başından itibaren şeritli ara boşluklu desen örgüsüne başlanır. Bu şeritlerden çapraz şekilde yeleğin diğer yan parçası geçirilir.Değişik modelde yelek örneği hazırlanır. Yün askı şeritleri farklı renklerde aralarındaki ilmekler kapatılarak, birbirlerine birleşmeden örülür. 3 renkte değişik yün iplik kullanılır.

Düz örgü tekniği ile 45 sıra işlenir. Tekrar beyaz renk yün iplik ile ilmekler bitişik şekilde düz örgü yapılır. 116. Satırda ilmeklerin 39 ilmek bir şişte kalır. Geri kalan ilmekler başka bir örgü şiş ile uzun şerit şeklinde örülür. Bu şerit şekli başta yapılan 3 değişik renkte yün iplik ile işlenen şeritlerin beyaz renkte yapılan bölümüdür. Şeritler lastik örgüye başlanılmadan renkli şeritlerin aralarından geçirilir.

Örgü bayan yelek arka bölümden başlanılarak, ön kısım bitirilmesi için düz örgü olarak ilmekler bir arada örülür. Yeterli uzunlukta işleme yapılır. İlmekler kesilir, kapatılır. Değişik modelde örgü bayan yelek yapımı tamamlanır.


Bayan yelek modelinin beden kısmı bitirilir. Sıra sakallı ip ile yaka kısmının yapılmasına başlanır. Değişik modeldeki yeleğin yaka açıklık kısmından sıra ile ilmekler şişe takılır. Düz örgü tekniği ile istenilen uzunlukta örülür. İlmekler kapatılır, yaka bölümüde yapılır. Farklı modeldeki bayan yelek yapımı ayrıntılı şekilde resimlerde gösterilmiştir.


Previous Post
Next Post

0 komentar: