Dama Modelli Bayan Hırka Modeli

Waffle Modelli Örgü Hırka Yapımı, Videolu

Örgü hırka modellerinden değişik bir desende işlenmiş modeli yazılacaktır. Örgü dama desenli bayan hırka yapımıdır. Ceket şeklinde, yakalı, düğmeli, bele oturmalı, klasik ceket – hırka modelidir. Kullanılan örgü teknikleri; düz – ters ilmek, dama desen, saç örgü, lastik örgü tekniğidir.

Bayan örgülerden hırka modeli yapımın 2+ 2 çift lastik tekniği ile başlanır. Desenler fantezi örgü şeklindedir. Saç örgü burgu desenlerin araları düz örgü yerine süslemeli olarak dama örgü tekniği ile işlenmiştir. Tercihe göre, gofret - waffle örgü tekniği ile de işlenir.

Örgü bayan hırkanın genişlik ölçüleri:

M beden: 46 cm

L beden: 51 cm


Her beden ölçüsü büyüdükçe 5 cm fazla ilmek atılır.

Arka bayan hırka modelinin yapımı; aynı şekilde ilmekler işlenir. On beş sıra lastik örgü yapılır. Hırka beden işlemesine başlanır. Dama desen tekniği yapılmaya başlanır. Haraşo ve düz örgü ilmek teknikleri ile dama tekniği örülür. 2 sütun sayısında haraşo örgü ve saç örgü yapılır. 3+3 burgu sayılı saç örgü tekniği örülür. Tekrar örgü dama desen işlenir. Örgü hırkada dama desen işlemesinde kesikler; 5,15,25, 35, 45, 55, 65. Sıralarda örülür. 32 cm uzunlukta olunca kol evlerinin kesimleri yapılır. 31 cm daha işlenir, ilmekler kapatılır. Bayan hırka modelinin arka bölümü bitirilir. Ön iki örgü parça için 2+2 şeklinde lastik örgü yapılır. Arka parçada işlendiği şekilde on beş satır lastik örgü örülür. Desen işlemesine başlanır. İki parçada bir tane saç örgü tekniği işlenir. Kenar kısımları dama örgü tekniği ile yapılır. 32 cm işlenince kol evleri için ilmekler kesilir. 31 cm daha örülür ilmekler kapatılır.

Örgü hırka modelinin kolları işlenmeye başlanır. 34 ilmek atılarak başlanır. Ön ve arka parçada yapılan şekilde lastik örgü işlenir. Her üç satırda bir ilmek artırılır. Kollarda orta ilmekten başlanılır, 1 tane saç örgü desen işlenir, yanlar dama örgü ile örülür. Elli birinci satırda kol evi dikiş için ilmek kesimi yapılır. 2+2+1 sayısında her satırda kesilir. Kol uzunluğu yeteri kadar işlendikten sonra, ilmekler kapatılır. Beden parçasına kollar dikiş yapılır. Örgü hırka modelinin yaka kısmını yapmak için, ilmekler alınır. 2+2 sayısında lastik örgü yapılır, kapatılır. Tek parçalı yaka örülür. Videolarda yapım aşamaları gösterilen örgü bayan hırka yapımı tamamlanır.

video