Çapraz Örgü Bebek Yelek Modeli

Çapraz Örgü Bebek Yelek Yapımı, Video
Bebek örgülerinden ön kısmı çapraz modelli kruvaze yelek örneği yazılacaktır. Bebek yeleğin ön iki kenar parçası çapraz şekilde kapatılır. Etek uçları yuvarlak şekilde ilmek kesme şeklinde örülür. Fırfırlı, yaka kısmı boncuklu pembe renk yelek modelidir. Örgü bebek yelek yapımı için gerekli malzemeler; 120 gr bebe yünü, 3 numara örgü şiş, süsleme boncuklardır.

Çapraz örgü bebek yelek ölçüleri:

0 -1 yaşına kadar 70 ilmek atılır.

1 yaş bebekler için yapıldığında 80 ilmek ile başlanır.

2 yaş bebekler için 88 ilmek atımı yapılır.

Örgü bebek yelek modelinin yapımına, ilmek atılarak başlanır. Haroşa ve düz örgü tekniği ile işlenir. Yeleğin kruvaze – çaprazlama olacak ön iki parça için lastik kısımları haraşo örgü ile yapılır. Diğer beden parçaları düz örgü tekniğinde işlenir. Düz örgü tekniği örgü yapılırken, yeleğin her iki yan parçası için, 20 ilmek ve sol kenarda 20 ilmek lastik örgü için desen farklı işlenir. Haroşa örgü tekniği yapılır. Bir ilmek haraşo örülür, sol şişten sağ işlenmiş şişteki son ilmekten bir önceki ilmek alınır, önündeki ilmeğin içinden geçirilerek işlenir. Değişik Haroşa örgü tekniği yapımıdır. Tek parça şeklinde yelek örülür. Altmış satır işlenir. Kol evi kesimleri yapılır. 3+2+1 şeklinde toplamda 3 satırda ilmek kesilir. Bu şekilde yeleğin askılı kol kısmı belirgin olur.


Haroşa örgüler bebek yeleğin iki yan kısımlarına işlenir. Ön 2 parça için haraşo örgülerden ilmek alınır, düz teknik ile örülür. 60 satır işlendikten sonra kol oyukları yapılır. Yukarıda yazılan ilmek sayısında kesilir. Yelek askıları, her bir askılı kol 36 ilmek ile işlenir. Buna göre koltuk altı ilmek kesimi yapılırken roba içinde ilmek kesilir. Bu şekilde her iki yan kısımları Haroşa örgü orta düz teknik şeklinde askılar örülür. 24 satır yelek askıları yapılır. Elişi süsleme örgü desen yapımı için, iki tane bir 2 ilmek işlemeli olarak eksiltme örgü işlenir. Bu süslemeli örgü omuz askı kısımlarında yapılırken, her satırda ilmek kaydırma şeklinde örülür. 12 sıra süslemeli desen tekniği işlenir. Omuz ilmekler kapatılır. Bebek yeleği yapımı tamamlanır. Yapım aşamaları videoda gösterilmiştir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon