Bebek Botu Yapımı

Bebek Bot - Patik Modeli, Resimli Anlatımlı

Örgü bebek botu yapımı yazılacaktır. Resimlerle işleme detayları gösterilmiştir. Karmaşık işlemeli bir model değildir. Kolaylıkla örülür. Güzel bir bebek patik modelidir. Haroşa örgü desen; bebek örgülerinden çok sık kullanılan tekniklerdendir. El örgüsü bebek bot (patik) modeli için gerekli malzemeler şunlardır: 4 numara örgü şiş, etamin (goblen) iğne, 1 tane 50 gr. Bebek yün iplik, 2 tane ahşap (tahta) düğmedir. Bebek patik yapımı için kullanılan yün iplik grimsi yeşil renktir. 5 – 8 aylık bebekler içindir. El örgüsü bebek bot – patik modeli yapımına 27 ilmek atılarak başlanır. İşlenecek bölüm örgü bebek patiğin bilek kısmıdır. 16 satır örülür.

Burada patiğin uzunluğunu yani botun yükseltmek tercihe göredir. Daha uzun olması istenirse, dört veya beş tur fazla örülür.

El Yapımı patik – bot modelinde 27 ilmek ile işlenen parça yeterli uzunlukta olunca, satır başından 17 ilmek örülür. 18. İlmekte1 ilmek kesilir. Orta kısım belirlenir. 7 ilmek ayrılır, sekiz satır örülür. Tekrar 1 ilmek kesilir, ikinci yan kısımdaki ilmekler ayrılır ve işlenir.


Bu şekilde bot yapımının topuk kısmı örülür. Topuğun yuvarlak kısmını ayarlamak için iki ilmek eksiltme yapılır. 


Örgü patiğin topuk kısmı tamamlanıncaya kadar dokuz tur yapılır. Haraşo örgü desen tekniği ile işlenen el işi bebek patiğin parmak uç kısımları örülmeye başlanır. 


Bebek botun ayak parmak kısımları işlenirken 2 ilmek birlikte örülür, zincir eksiltme yapılır. Bunlar ayrıca parmakların yan kısımlarını, yani patiğin kenar bölümlerini de belli eder. 


İstenilen uzunlukta işlenen patik - bot etamin (goblen ) iğne ile dikiş yapılır, birleştirilir, tamamlanır. Ahşap düğmeler dikilir. El örgüsü bebek bot – patik yapımı, bitirilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon