Sıralı Yaprak Örgü Çocuk Hırkası

örgü
Sıralı Yaprak Örgü Çocuk Hırka Modeli Yapımı, Anlatımlı

Çocuk örgülerinden hem kızlar, hemde erkek çocuklar için giyilecek olan hırka örneği yapımı yazılacaktır. Örgü sıralı yaprak desen tekniği, kız ve erkek bebek, çocuklar için kullanılır. Erkek çocuk örgülerinden krem, kahverengi gibi renkler ile işleme yapılırken, kız çocuklar için pembe, turuncu gibi ip renkleri kullanılır.

Örgü çocuk hırka modeli yakadan başlamalı olarak yuvarlak şiş ile işlenir. Kollar için3 tane örgü çorap yapımından kullanılan örgü şişler gereklidir. Tercihe göre çok şişle örgü yapmakta zorlanılırsa yuvarlak misina şiş kollar içinde kullanılır.

El örgülerinden çocuk hırkasını bebekler içinde örebilirsiniz. Bebekler ve çocuklar için ölçüler yazılmıştır.

0-12 ay, yükseklik 75-85 cm, (uzunluk 32 cm, büstü 58 cm, omuz kılıfı uzunluğu 30 cm): 85 ilmekle başlanır. 4 sıra haraşo örgü ile yaka lastik örülür.

Sıralı yaprak desen yapımı: 7 ilmek 1 sıralı yaprak desendir. 7 ilmek işlenir. 5 ilmek boş olarak, 5 alt, 1 ilmek alt şeklinde ilk satır 11 sıralı yaprak grubu olarak örülür. Bu şekilde grup şeklinde yaprak desenleri işleme yapılarak toplamda 205 ilmekte bitirilir.

İkinci grup işlemesinde ilmek açılır. Sekizer ilmek lastik haroşa örgü ile hırkanın iki ön parçanın kenar kısımları işlenir. Sonraki ilmekler 7 li grup şeklinde düz örgü tekniğinde örülür. Sıralı yaprak desenler oluşturulur. 7. ilmekten sonraki ilmekle alt ilmekten ip geçirilir. Yaprak desenin uç kısmı örülür. 5 ilmek haroşa örgü ile yaprak aralarındaki süsleme işlemesi örülür. Bu şekilde satır tamamlanır. Toplamda 5 düğme ve ilik yeri yapılır.

örgü1

Örgü çocuk hırka modeli yapımında; toplam 4 grup şeklinde yaprak desenler işlenir. Böylelikle örgü hırka modelinin roba kısmı işlemeli olarak yapılır. Robadan sonraki bölümler tek parça şeklinde düz örgü tekniğinde örülür. El örgü çocuk hırkası yeteri uzunluğa ulaşıldığında etek kenar kısımlarına da haraşo örgü lastik 4 sıra örülür. İlmekler kesilir. Çocuk hırkanın beden parçası tamamlanır. Bundan sonra iki kol işlemesi hazırlanır. Düz örgü teknik desen ile örülür. Kenar manşet kısımlarına haroşa lastik örgü yapılarak ilmekler kesilir.

örgü2

1-2 yaşında, yüksekliği 85-95 cm (uzunluk 35 cm, büstü 62 cm, omuz kılıfı uzunluğu 33 cm), 85 ilmekle başlanır.

örgü3

3-4 yaşında, yükseklik 95-105 cm (uzunluk 38 cm, büstü 66 cm, omuz kılıfı uzunluğu 36 cm), 85 ilmekle işlemeye başlanır.

örgü4

5-6 yaş, boyu 105-115 cm (uzunluk 40 cm, büstü 70 cm, omuz kılıfı uzunluğu 40 cm), 95 ilmek ile başlanır.

7-8 yaşında, boy 115-125 cm (uzunluk 44 cm, büstü 74 cm, omuz kılıfı uzunluğu 44 cm), 97 ilmek ile çocuk hırka yapımına başlanır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon