Portakal Çiçeği Örgü Yapımı

örgü
Portakal Çiçeği Örgü Deseni Yapımı

Örgü teknikleri desen modellerinden portakal çiçeği işlemesi yazılacaktır. İster tomurcuklu olarak veya düz şekilde örgü desen tekniği örülür. Yelek, hırka yapımlarında kullanılan bir örgü teknik çeşididir. İlmek sayısı 5 ve katları olarak ayarlarınır. Önce ön yüzde düz sonra arka yüzde ters örgü olarak bütün ilmekleri örülür. Tekrar ön tarafa geçince modeli kurmaya başlanır. İlk 5 ilmeği düz olarak örülür. Sonraki iki ilmeği tersten girerek düz kesilir. Bir ilmek dolayıp artırılır ve bir ilmek düz örülür.

Bir ilmek artırıp sonraki iki ilmeği geliş yönünde düz örerek kesilir. Arada tekrar 5 ilmek düz örüp modeli tekrarlanır. Hem modeli kurulan bölüm hemde aralardaki boşluklar 5 ilmekle yapılıyor.

5 tane düz ilmeği örünce sonraki iki ilmeği tersten girerek düz kesilir. Bir ilmek dolayıp bir ilmek düz örülür. Bir ilmek dolayıp iki ilmeği düz örerek kesilir. Model arka tarafta bitene kadar sürekli ters olarak örülecek. Tekrar ön tarafta bu defa 4 ilmek düz örüp iki ilmeği kesilir.

Bir ilmek dolayıp 3 ilmek düz örülür. Bir ilmek dolayıp iki ilmeği birlikte kesilir. Arada 3 ilmek düz örüp modeli tekrarlanır. Sonraki sırada artırılan ilmek sayısı 2 tane olunca ikinci sıraya başlanır.

5 ilmek düz örüp iki ilmeği birlikte kesip bir ilmek artırılır. Bir ilmek düz örüp tekrar bir ilmek artırma yapılır. 2 ilmeği düz örerek kesilir ve bu şekilde devam edilir. Bundan sonraki sırada ajurlu bölüm tamamlanmış olacak. İkinci modeli aralara kaydırma yapılır, ajurların tam ortasındaki ilmeğe dolgu yapılır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon