Harry Potter Slytherin Bere Yapımı

örgü
Harry Potter Slytherin Bere Modeli

Erkek çocuk örgüleri işlemelerinden dünya çapında fenomen olmuş Harry Potter filminden esinlenerek hazırlanan Slytherin bere yapımı yazılacaktır. Örgü çocuk bere modelleri yapımıdır. 4 numara misina şiş kullanılır.

Yapımı:
Yeşil renk ip ile örüyoruz.

1) İlk önce misinalı şişe 101 ilmek atıyoruz. Şişin iki ucunu bir araya getirirken ters dönmemesine dikkat ediyoruz ve iki ucun bağlantısının sağlam olması için sağ ve sol şişlerdeki ilk ilmekleri birlikte örerek 1 ilmek kesiyoruz. Artık şişte 100 ilmek var. Birleştirme noktasına 1 adet ilmek belirleyici takıyoruz. Böylece sıra başı nerede karıştırmadan anlayabileceğiz.

2) 100 ilmeği 30 sıra boyunca 1 düz, 1 ters lastik örgü örüyoruz.

3) Lastiği tamamladıktan sonra ara ara eksiltmeler yaparak ilmek sayısı 90 olacak şekilde 1 sıra düz örüyoruz. İkinci sırada artık şemaları uygulamaya başlayabiliriz.

Yeşil ve açık gri renk ipler ile örüyoruz.

örgü 1

4) İlk önce aşağıdaki şemayı uyguluyoruz. Yani 15 ilmek boyunca 1 ilmek yeşil renk ip ile, 1 ilmek açık gri renk ip ile örüyoruz.

5) 15 ilmeği bu şekilde ördükten sonra aşağıdaki şemaya geçiyoruz. İkinci şemamız da toplam 30 ilmekten oluşuyor.

6) Şemayı uyguladıktan sonra takip eden 15 ilmek için yeniden 1. şemayı, takip eden son 30 ilmek içinde yeniden 2. şemayı örüyoruz.

7) Yılan figürümüzü tamamlayıp 2. şema tamamen bittiğinde ise 3. şemaya geçiyoruz. Tüm ilmekler için aşağıdaki şemayı uyguluyoruz.

8) 3. şemayı da bitirdikten sonra kesme işlemlerine geçiyoruz. Bunun için de 8 ilmek düz örüyoruz,
9. ve 10. ilmekleri birlikte alarak kesiyoruz, yeniden 8 ilmek düz örüyoruz, 9. ve 10. ilmekleri birlikte kesiyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde örüyoruz. Bir sonraki sırada hiçbir kesme yapmadan tüm ilmekleri düz örüyoruz.

9) Bir sonraki sırada yeniden kesme yapıyoruz. Bu sefer 7 ilmek düz örüyoruz, 8. ve 9. ilmekleri birlikte alarak kesiyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. Bir üst sırada tüm ilmekleri düz örüyoruz. Aynı kesme mantığıyla şişte 9 ilmek kalana kadar örmeye devam ediyoruz. 9 ilmek kalınca şişi örgüden çıkarıp bir iğne yardımıyla ipi ilmeklerin arasından geçirip büzüyoruz.

Kesme işlemi sırasında ilmekler azaldıkça örmekte zorlanabilirsiniz ancak ilmek aralarından misinayı çekiştirirseniz daha kolay örebilirsiniz. Veya arzu ederseniz çorap şişi kullanabilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon