Yağlı Ciltler için Makyaj İpuçları

makyaj
Yağlı Ciltler için Makyaj İpuçları
Yağlı cilt tipine sahip olanların ne yazık ki tek sorunu ciltlerinin sürekli yağlı görünmesi ve sık sık sivilce-akne gibi sorunlar yaşamaları değildir. Günlük hayatlarında makyaj kullanan yağlı ciltlerin pek çoğu tüm bunlara ek olarak, makyajın ciltleri tarafından adeta emilip yok olduğundan, parlak göründüğünden ve çok çabuk okside olduğundan şikayet ederler. Ayrıca makyaj ürünlerinin gözenekleri tıkayıp, cilt sorunlarına neden olması da cabası! Kısacası yağlı ciltler için parlamayı önlemek yetmez aynı zamanda cildin yağ dengesinin de sağlanması gereklidir. Peki, yağlı cilde sahip olanlar, makyaj yaparken nelere dikkat etmeli, yağlı ciltler makyajın daha uzun dayanmasını nasıl sağlar?

1- Makyaj Bazı :
Yağlı cilde sahip olanlar, ciltlerinde ürün kullanmaktan imtina ederler. Çünkü katman katman bir maske gibi görünmesini istemezler. Ancak cilt tipine göre makyaj bazı, sadece bir baz olarak hareket ederek makyajın daha iyi uygulanmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda makyajınız ile cildiniz arasında koruyucu bir katman görevi görerek cilt gözeneklerinin tıkamasını önleyecektir ve elbette aynı zamanda makyajınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Yağlı ciltler makyaj bazı seçerken, ciltleri çok hassas olma eğiliminde olduğundan bazın silikon esaslı olmadığından emin olmalı. Çünkü silikon esaslı ürünler cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca akne ile mücadelede yardımcı olan salisilik asit içeren bir baz tercih etmeye de çalışın. Ayrıca mümkünse mineral bazları tercih edin.

Ciltteki fazla yağı cildi kurutmadan temizlemek için öncesinde yüzünüzü cilt tipine uygun bir tonik ile silin. Peki, yağlı ciltler hangi tonikleri tonik kullanmalı?

Cildin parlamasını önlemenin bir diğer yolu da bazın ardından ince bir kat halinde şeffaf pudra uygulamaktır. Pudra bazın cilde sabitlenmesini de sağlayacaktır. Ardından fondetininizi uygulayabilirsiniz.

2- Mükemmel Fondöten Seçimi :

Yağlı cilt tipine uygun fondöten bulmakta zorlanabilirsiniz. Çoğu fondöten ciltte çabucak eriyor ve sürekli tazelenme gereksinimi duymanıza neden oluyor. Bu sorunun üstesinden gelmenin en kolay yolu aslında toza dayalı bir fondöten kullanmaktır. Bunlar cildin parlama riskini en aza indirirken ve ciltte ağırlık oluşturmaz.

Likit fondöten kullanmak istiyorsanız mutlaka su bazlı, köpük formunda ve mat görünümlü fondötenleri tercih edin. Fondöteni cildinize ince bir tabaka halinde uyguladıktan hemen sonra üzerinden pudra ile tekrar geçin.

Yağ kontrol özelliklerine sahip olduğu için silica içeren fondötenleri seçin. Ayrıca, komedojenik olmayan ve gözenekleri tıkayıp, akneye sebep olmayan ürünleri için tercih edin. Bu ürünler normalden biraz daha pahalı olabilmekle birlikte, diğerleriyle yaşayabileceğiniz cilt sorunları ve sonrasında tedavi için harcayabileceğiniz paraların yanında inanın önemsiz kalacaktır.

3- Pudra Kullanın :

Yağlı ciltlerin en iyi arkadaşı pudradır! Çünkü cildin parlaklığından kurutlmasına yardımcı olur ve fondöteninizi sabitler. Çoğu kişi toz mu preslenmiş pudra mı kullanmalı diye düşünebilir. Aslında her iki pudra formu da yağlı ciltlerde isteneni verebilir. Ancak toz formundaki pudraların biraz daha fazla yağı emebileceğini bilmelisiniz.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon