Ponpon ile Neler Yapılır?

kendin yap
Ponpon ile Neler Yapılır?

Kendin yap, Artan yünleri değerlendirmenin en güzel yollarından biri de ponpon yapmaktır. Peki ponpondan neler yapılabilir? Ponpon ile yastık süsleme, ponpondan paspas yapımı, ponpon ile oyuncak yapımı gibi pek çok fikir var aslında. İşte, ponpon ile neler yapılır sorusuna cevap olacak, yapımı kolay birbirinden farklı fikirler yazılmıştır.

Bugün sizlerle önce ponpon nasıl yapılır sorusuna cevap olacak 5 farklı ponpon yapım yöntemini paylaştım. İstediğiniz büyüklüğe, ponponu kullanacağınız yere, kullanmanız gereken adede göre yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Ancak buradaki pek çok fikirde birden fazla ponpona ihtiyaç duyacağınız için tek seferde çoklu ponpon yapım yöntemini tercih etmenizi öneririm. Evde kalmak zorunda olduğunuz, evde kolayca yapabileceğiniz hobiler aradığınız dönemde buradaki fikirleri deneyebileceğinizi düşünüyorum. Küçükken halam örgü ördükten sonra artan yünlerden bir sürü ponpon yapar, sonrada onları bereye, atkıya dikerdik. Bugün hem atkı vere süsleme hem de ponpon ile yastık süsleme, ponponlu paspas yapımı, ponpon ile oyuncak yapımı gibi pek çok fikir var aslında.
Peki, ponpon nasıl yapılır? Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve tek seferde çoklu ponpon yapımı elişi çalışmaları.

1- Ponpon ile Hediye Paketi Süsleme :

Her yılbaşında bizde tüm aile toplanır ve mutlaka küçük hediyeler alınır. Bu sene ben hediyelerimi yaptığım ponponlar ile süsledim. Hatta bizim facebook sayfamızı takip edenler nasıl yaptığımı da paylaştığım resimlerden gördüler.

kendin yap 1

Benim elimde bir sürü hediye olduğundan ve bu sebeple bir sürü ponpona ihtiyacım vardı. Bu yüzden tek seferde çoklu ponpon yapmamı sağlayan sandalye yöntemini kullandım.

Elde ettiğim bir sürü ponponu da resimlerdeki gibi hediye paketlerinin üzerine bağladım. Siz isterseniz yapıştırmayı da tercih edebilirsiniz tabi.

2- Ponpon Anahtarlık :
Bir kaç sezondur çantaları süsleyen tüylü ponponlar çok moda. Neden kendi ponpon anahtarlığınızı yapmayasınız ki? Hatta bir kaç tane yapıp, çantanızın kenarına asacağınız bir süs haline de getirebilirsiniz.

kendin yap 2

Bunun için önce istediğiniz renkte, yumuşak ve tüylü görüntüye sahip bir ipten ponponları yapın. Ponponlar dışında zincire ve anahtarlık kopçasına ihtiyacınız olacak ki onları da hobi dükkanlarında zaten bulabilirsiniz veya eskiyen bir anahtarlığınızın parçalarını kullanabilirsiniz. Ponponların iplerini zincirin halkalarından geçirerek bağladığınız andan itibaren anahtarlığınız hazır!

Eğer buradaki gibi farklı büyüklükteki ponponlar istiyorsanız, elde ponpon yapımı yöntemini kullanarak önce dört parmakla ponpon yapın, sonra 3 sonra 2.. Böylelikle küçüklü büyüklü ponponlar elde edersiniz.

3- Ponponlardan Çocuklar için Oyuncak :

kendin yap 3

Aslında bir önceki anahtarlık yapımında da belirttiğim gibi farklı boyutlardaki ponponları kullanarak çocuklar için küçük oyuncaklar yapabilirsiniz. Aşağıda sizin için bulduğum fikirleri uygulamak çok kolay olacaktır. Çocuğunuzla birlikte evde yapacak bir aktivite arıyorsanız bu fikirler tam size göre!

4- Ponpon Çiçekler :

Sokaktan kolayca bulabileceğiniz kurumuş dallara, yaptığınız küçüklü büyüklü ponponları yapıştırarak vazonuz için renkli çiçekler oluşturabilirsiniz. Oldukça dekoratif bir obje olacakları kesin!

kendin yap 4

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon