Gül Yaprağı Faydaları

bakım
Gül Yaprağı Güzellik Faydaları ve Kullanım Alanları

Gülün yaprağı kurutularak, gül yaprakları ile gül yağı veya gül suyu hazırlanarak, hem sağlık hem de güzellik için pek çok fayda elde edilebilir. Gül yaprağı nasıl kurutulur ve gül yaprağı nerede, nasıl kullanılır gibi soruları cevaplandırdığımız, Gül Yaprağı Güzellik Faydaları ve Kullanım Alanları yazılmıştır. Güzellik ve cilt bakım

Gül Yaprakları Nasıl Kurutulur?

Bu adımları takip ederseniz fırında gül yaprakları kurutmak kolaydır. Uyarılar :
Bu bitki, en güvenli bitkilerden biridir. Fakat alerjik bir cilt yapınız varsa, tahriş ve döküntülere karşı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
Satın alınan güllerin veya kurutulmuş gül yapraklarının kimyasala maruz kalmamış olması, organik olmaları gereklidir.
Hamile ve emziren kadınlar bu bitkiyi herhangi bir formda kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.
Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.
Öncelikle kimyasallara maruz kalmamış, organik taze gül yaprakları edinmeniz gerekiyor.
En taze gül yapraklarını dikkatlice toplayın ve bunları filtrelenmiş suyla yıkayarak temizleyin.
Bir pişirme kağıdı üzerine temizlenmiş yaprakları tek bir sıra halinde yerleştirin. Tüm saplarını temizlediğinizden emin olun.
Fırını ortalama 90 dereceye ayarlayın ve suyunu kaybedinceye kadar yaprakları pişirin. Çıtır olmalı ve patates cipsi gibi parçalanmalılar. Hala esnek görünüyorlarsa, tekrar test etmeden önce iki dakika daha fırında bırakabilirsiniz.
Yapraklar kuruduktan sonra, daha sonra kullanmak için, tercihen doğrudan güneş ışığı altında olmayacakları bir yerde, hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.
Not: Taze gül yapraklarını kurutmakla uğraşmak yerine kurutulmuş gül yaprakları da satın alınabilmektedir. Organik, fazladan kimyasala maruz kalmamış olmasına bunun için de etiketlerine bakmayı atlamayın.

Gül Yaprağı Güzellik Faydaları ve Kullanım Alanları
1. Doğal Cilt Temizleyici

Gül yaprakları, serbest radikal hasarı ve aşırı yağ üretimiyle savaşarak cildinizi tazeleyebilen antioksidanlara sahiptir. Bu faydalarından yararlanabilmek için; Bir çay kaşığı toz gül yaprakları ile bir macun kıvamı oluşturabilmek için yeteri kadar su ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından içine 1 çay kaşığı kadar organik ham bal ekleyin ki böylece ev yapımı bir cilt temizleyici elde edin. Kullanmak için temizleyiciyi yüzünüze hafifçe masaj yaparak uygulayın ve ılık su ile yıkamadan önce on beş dakika bekletin.
2. Gül Yağı

Gül yağı, ev yapımı sabunlar, losyonlar ve diğer sağlık ürünleri için mükemmel bir bileşendir.
Bir kavanozu, kurutulmuş gül yaprakları ile doldurun ve ardından bir taşıyıcı yağı (zeytinyağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı olabilir) üzerini iyice kaplayacak kadar ekleyin. Karışımı dört ile altı hafta arasında karanlık bir yerde bekletin ve bu süre içinde her birkaç günde bir çalkalamayı unutmayın. Sürenin sonunda yağı süzün istediğiniz gibi kullanın.
3. Ev Yapımı Koku Karışımı
Hoş gül yapraklarının evinizi kokuları ile doldurmasına izin verebilirsiniz. Tarçın çubukları, kurutulmuş zencefil gibi tamamlayıcı kokularla kurutulmuş gül yapraklarını harmanlayarak kendi karışımınızı hazırlayabilir ve karışımı istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Çorap çekmeceleri, dolaplar ve banyo ideal seçeneklerdir. Bu karışımı küçük bez keselerin içine koyup yastık kılıfınızın içine koyup uykuya dalmanızı kolaylaştırmasına da izin verebilirsiniz.
4. Gül Suyu

Bu klasik doğal tedavi cildinizi yumuşatır ve ince kokuları ile zihninizi rahatlatır. Gül suyu yapmak için gereken her şey taze gül yaprakları ve filtrelenmiş suyu kaynağıdır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon