Dekoratif Kitaplık Fikirleri

Dekoratif Kütüphane Fikirleri

Geleceğe bırakabileceğiniz çok önemli bir mirastır, kitaplar. Kitapları okuyarak ruhunuzu, aklınızı beslerken, dekoratif kitaplıklar, tasarım kitap rafları ile hem yerden tasarruf edip hem de göze hitap edebilirsiniz. İşte bu yazıdan ilham alarak ev dekorasyonu için mükemmel kitaplık seçenekleri hazırlayabilir, dekoratif kütüphane fikirleri ile hem göze hem de ruha hitap edebilirsiniz.

Edebiyatı, kitapları, kitap okumayı sevenler için kitaplar adeta ruhlarının bir parçası gibidir. Bana kalırsa gelecek için bırakabileceğiniz çok önemli bir mirastır, kitaplar. Böyle biriyseniz kitaplara özenle bakar, onlara evinizin en güzel köşesinde yer vermek istersiniz. Bu yüzden de kitaplık fikirleri ortaya çıkar zaten. 
Günümüzde çok sayıda kitapları olanlar için artık daha dekoratif kitaplıklar da yapılabiliyor. Yani kitaplarda okuduklarınızla ruhunuzu, aklınızı beslerken, dekoratif kitaplıklar ile hem yerden tasarruf edip hem de göze hitap edebilirsiniz. Böylesi dekoratif fikirler ile güzel görünmelerini sağlayabileceğiniz gibi benzersiz bir eğlence de sunarlar. İşte bu yazıdan ilham alarak ev dekorasyon için mükemmel kitaplık seçenekleri hazırlayabilir, dekoratif kitaplık fikirleri ile hem göze hem de ruha hitap edebilirsiniz.

1- Gökkuşağı Renklerinde Kitap Rafları :


İşte çok ama çok kitapları olanların sadece kitapları renklerine göre düzenleyerek görünümü değiştirebilecekleri bir fikir. Ev iç dekorasyonu için ilginç, kolay ve renkli bir yol. Renklerine göre kitapları ayırın ve raflara bu şekilde yerleştirin. Sonuçta ortaya çıkan etki büyüleyici olacağı gibi iç dizayna canlılık katacaktır. Ayrıca odaya giren herkesin ilk dikkatini çeken detay da bu olacaktır. Her renge ait kitabınız yoksa da kalan boşluklara o renkte mum, çerçeve gibi ev aksesuarlarını koyabilirsiniz.


2- Ağaç Kitaplık :Çok özel, tek ve yaratıcı bir tasarım fikrini sizinle paylaşmak istiyorum. Bunu hazırlayan sanatçı Sebastian Errazuriz, ilhamın ne zaman geleceğini bilemezsiniz diyor. Çünkü bu fikir fırtınalı bir günde ortaya çıkmış. Kuruduğu için kopan ağaç dallarını eşsiz güzellikteki bir kitaplığa dönüştürmüş. Yapılışı çok da zor olmayan bir fikir aslında. Dalları boyadıktan sonra uygun noktalara cam raflar monte edilmiş. Bütün ev dekorasyonu içerisinde farklı bir ruha sahip olduğu için ilk göze çarpan da bu kitaplık olacaktır. Klasik mimari dekorasyondan hoşlanmayanlar için iyi bir alternatif.


3- Duvara Monte Kitaplıklar :

Sanıyorum hemen her evde bulunan türden kitaplık fikirlerinden biri. Bu fikri monotonluktan çıkaransa elbette geometrik raflar ile ortaya çıkarılan farklı dekoratif yapı. Eğer çok fazla kitaba sahipseniz, küçük raflardan oluşmuş kitaplıklar pek size göre değildir. Böyle bir durumda evinizin bir odasındaki duvarı kitaplarınıza tahsis etmeniz gerekecektir. İşte böylesi büyük kitaplıklara ihtiyacınız olduğunda en azından farklı raf dizayn fikirleri ile ilgi çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Hatta odanız küçükse duvara gömülmüş raf kitaplık şeklinde de yaptırabilirsiniz.


4- Askı Kitaplıklar :

Ev dekorasyonu ve ev ürünleri üzerinde uzmanlaşmış pek çok perakende satış firması yerden tasarruf ettirecek veya farklı alternatifler sunan tasarımlara yer veriyor. İşte bunlardan biri de askı kitaplıklar. Çok sayıda kitap için çok uygun olmasalar da kitap okuma köşenizin hemen yanına asabileceğiniz türden bir fikir. Yüksek rafların aksine, okuyacağınız kitapları sıraya dizip, onlara kolayca ulaşma imkanı sunuyor size.


5- Piyano Kitaplık :Artık kullanılamayacak durumda olan veya eskiyen eşyaların dönüştürülerek bambaşka amaçlar için kullanışlı hale getirilmesi fikirleri her zaman çok ilgimi çekiyor. Bu da müzikle edebiyatı birleştiren bir fikir olarak ortaya çıkmış. İç süslemelerinden tüm dizayana kadar hepsi yaratıcı bir fikrin eseri. Bu tür konulara kafa yoranlar sadece piyanoyu değil, eski tahta bir merdiveni veya kocaman bir resim çerçevesini de kitaplık haline dönüştürebiliyor. Bunların hepsi çok işe yarayan birer ev eşyası olmakla birlikte evinize bir sanat ruhu da katıyor.


6- Merdiven Altı Kitaplık :

İşte, yerden tasarruf etmek isteyenlerin kitaplık haline en sık dönüştürdükleri yerlerden biri de merdiven altındaki boşluklar. Genellikle ardiye benzeri odalar yapılarak değerlendirilen böylesi iç boşluklar bu sefer kitaplara tahsis edilmiş. Ben her ne kadar yazı başlığında eviniz için demiş olsam da ofisler, kafeler, okullar için de mükemmel bir seçenek olduğunu düşünüyorum, buradaki fikirlerin.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon