Balkonda Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme

hobi
Balkonda Saksıda 10 Meyve Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Sadece saksılarda sebze değil meyve ağaçları da yetiştirilir. Şehir hayatı insanlar için stres, yorgunluk, yoğun bir tempo da getirir. Kendinizi rahatlatacak hobi uğraşları yapabilirsiniz. Bunlara bir örnekte balkon bahçeçiliğidir. Bahçe -balkon dekorasyon çalışmalarına da güzel bir örnek oluşturur. Yazıda balkonda saksı içinde nasıl meyve ağac yetiştiriciliği yapımı yazılacaktır. İlk önce geniş ve derin saksı veya tencere, toprakla başlanır. Bitki yetiştirme konusudur.1- Limon Ağacı: 8-11 derecede kışın özenle serin bölgelerde yetiştirilebilir. Limon ağaçları konteyner bahçelerine adapte olmuşlardır. Ancak, tropikal bir meyvedir, ancak soğuk iklimlerde bahçıvanlar da bu keskin ve ekşi meyveleri kaplarda başarıyla yetiştirmektedir. Hemen hemen tüm çeşitler uygundur, ancak belirli koşullarda en iyi büyüyen bazıları vardır. Bitkinin kök topundan% 25 daha büyük bir saksı seçin. Kil çömlek idealdir, çünkü plastikten farklı olarak, gözeneklidir ve suyu kenarlardan buharlaştırır, bu limon ağacının su ile kaplanmasını sevmediği için iyi büyümesine yardımcı olur. Saksı toprağının kalitesi ve tipi de önemli bir faktördür. Yüksek verimli bitkiler yetiştirmek için çok fazla organik madde ve yaşlı gübre içeren iyi drenajlı bir saksı karışımı kullanın. Narenciye ailesindeki tüm bitkiler tam güneşi sever, yaklaşık 7 ila 8 saat güneş ışığı gereklidir. İçeride bir limon ağacı yetiştiriyorsanız, tencereyi bol güneş ışığı alan bir pencerenin yakınına yerleştirin, doğrudan ışık eksikliğini yapay büyüme ışıkları ile de değiştirebilirsiniz.hobi 12- Çilek: Çilek şüphesiz saksıda yetişen en iyi meyvelerden biridir. Konteynerlerde çilek yetiştirmenin en iyisi, büyümeleri kolay, büyük tencere veya alan gerektirmeyen ve küçük kentsel balkonunuzda büyüyebileceğinizdir. Kış aylarında tropik bölgelerde çilek yetiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

hobi 3

3- Elma Ağacı: Elma ağaçları saksıda yetişmek için çok uygundur ve hatta onları bir balkonda veya küçük bir terasta tutabilirsiniz. Böyle küçük bir alanda bir elma ağacı yetiştirirken, kendinden verimli bir çeşit seçerseniz daha iyi olur, böylece birden fazla bitki yetiştirmeniz gerekmez. Onun seferinde bir öncekinden daha büyük bir pot seçerek potunuzu sırayla yükseltebilirsiniz. Unutmayın, bitkiyi trip çok büyük bir tencereye dikmeyin. Bir tencerede elma ağacıınız için yüksekliğe ulaştığında, saksı değiştirmeyi seçin. 20-25 galonluk bir saksı sonuncusu olarak yeterli koşullar. Bundan sonra, bunu korumak için zaman zaman düzenli budama ve kök kesme işlemi gerekir. Büyüyen elma ağacı serin kış ve ılımlı yaz gerektirir.

hobi 3


Sıcaklığın aynı veya çok sıcak kaldığı elma ağaçlarını yetiştiremezsiniz. Elma ağacı kışın hareketsiz kalarak aşırı düşük sıcaklıklara dayanabilir.Saksılarda büyüyen elma ağaçları düzenli sulama gerektirir. Genellikle, çiçek tomurcuklarının oluşumu sırasında daha bol sulamalısınız ve diğer zamanlarda orta derecede, kışın sulamayı azaltmalısınız.

4- Nar Ağacı: Nar, en büyük ve en sağlıklı meyvelerden biridir ve belki de diğer büyük meyve ağaçlarına kıyasla sığ bir kök sistemine sahip olduğu için saksıda yetiştirilmesi en kolay olanıdır. Bir tencerede narenciye yetiştirdiyseniz , kaplarda nar yetiştirmek sizin için zor olamaz. Dahası, nar daha soğuk dayanıklı ve büyümesi kolaydır. Nar bitkileri, sıcaklık 20 ° C (68 ° C) aralığında kaldığında, ilkbahardan yaza çelikler veya tohumlarla çoğaltılabilir, ancak fidanlıktan veya çevrimiçi olarak 2-3 yıllık bir bitki satın almak daha iyidir. Bu şekilde meyveleri uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. Tohumları kağıt havludan ovalayarak hamurdan ayırın ve temizleyin, ekimden önce birkaç gün kurumasını bekleyin.

hobi 4


Tohumları hafif tohum başlangıç ​​karışımında en fazla deep inç derinliğinde bitki. Saksıları parlak bir yere, isteğe bağlı olarak 20 C civarında bir sıcaklığı koruyan bir plastik torba veya sera içine yerleştirin. Toprağı her zaman nemli tutun. Tohumlar çeşitliliğe ve iklime bağlı olarak 1-6 hafta içinde çimlenecektir.

5- İncir Ağacı: İncirler ılıman ılıman bölgeler için en uygun olduğu için (USDA Bölgeleri 8-10), kışların sert olduğu bir iklimde yaşıyorsanız veya yeterli alanınız yoksa bir tencerede incir ağacı yetiştirmek en iyisidir. Bir tencerede yetişmek için uygun bir çeşit seçin ve bitkinize bol miktarda güneş sağlayın. Düzenli budama ve gübreleme gereklidir.

hobi 5

6- Nektarin (Tüysüz Şeftali) ve Şeftali Ağacı:Hem nektarin hem de şeftali cüce çeşitlerinde bulunur. Bu küçük çeşitlerinin çoğu 6-8 feet yüksekliğini aşmaz ve kendinden verimlidir. Bazı bodur şeftali çeşitleri “Golden Gem”, “El Dorado”, “Garden Gold” ve “Southern Sweet” dir. Saksıda yetiştirebileceğiniz bodur nektarin çeşitleri “Nektarkol”, “Fantasia” dır.

hobi 6


7- Kiraz Ağacı: Çalı kiraz çeşitleri konteyner bahçeciliği için uygundur. Kirazlar ıslak ayakları sevmediği için ılıman bir iklimi ve biraz suyu tercih eder. Bununla birlikte, kuraklık ve yüksek sıcaklıklar bitkiye de zarar verebilir, ancak soğukta iyi hayatta kalır. Kiraz ağacı iyi drene ve organik madde bol oluşan bir toprağı tercih eder.

hobi 7


8- Guava Ağacı: Guava ağacı, tatlı kokulu çiçekleri, lezzetli meyveleri ve güzel tropikal görünümü ile sizi memnun edecektir. Guava güneşli ve sıcak pozlamayı sever. Tropikal bir bitkidir, ancak ılıman kışın ılıman iklimlere çok uyarlanabilir. Burada bir tencerede guava ağacını nasıl yetiştirebileceğinizi öğrenin . Serin bölgelerde yetiştirilir. 

hobi 8

9- Karpuz: Karpuzların saksılarda yetiştirilmesi kolaydır, tüm ihtiyaçları iyi destek ve iyi drene edilmiş saksı toprağıdır. Büyüyen karpuz salatalığa benzer. Tatlı ve sulu karpuzlar, yüksek su içeriği ve yumuşak kırmızı eti nedeniyle şüphesiz ikonik bir yaz meyvesidir. Bu süpermarket kavunları evde yetiştirilen taze ve organik kavunlar gibi olamaz. Onları balkon gibi küçük bir alana bile dikebilirsiniz , bir tencerede dikey olarak karpuz yetiştirmek mümkündür.Kaplarda karpuz yetiştirmek zor olsa da çok zor değil. Temelleri anlamanız gerekiyor. Karpuz uzun bir taproot içerdiğinden, derin bir kap seçmek önemlidir. En az 60 cm derinliğinde ve yarı genişliğinde büyük bir saksı gereklidir.

hobi 9

10- Muz Ağacı: Bir saksıda büyüyen muz kolaydır ve yemyeşil görünümü, herhangi bir yere tropikal bir görünüm ve his verebilir. Muz ağaçları dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetişir ve bu nedenle tam güneşi, sıcağı ve nemi severler. Bununla birlikte, ılık soğuk dayanıklı ve ılıman ılıman bölgeler için uygun çeşitler mevcuttur. Muz, yemyeşil, hızlı büyüyen bir bitkidir ve herhangi bir yere tropikal bir görünüm ve his verebilir. Birçok çeşit, çok fazla bakıma ihtiyaç duymayan ve çok hızlı bir şekilde büyümeyen mükemmel ev bitkileri haline gelir.

Bodur muz ağaçları çeşitleri 2 ila 4 metre arasında büyüyebilir. 15 metreye kadar çıkabilen sıradan muz ağaçlarıyla karşılaştırıldığında. Muz ağaçları dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetişir ve bu nedenle tam güneş, ısı ve nemi severler. Muz ağacı yetiştiriyorsanız, onu günün en çok güneşini alan, tercihen rüzgardan korunan bir yerde tutmalısınız.
hobi 10
Toprak: Büyüyen Muz ağacı, iyi drene olan toprak, organik maddeler ve kompost açısından zengin kumlu toprak gerektirir. Muz ağacınız için kaliteli bir saksı karışımı satın alın. Evde yapıyorsanız, kum, perlit ve kompost veya gübreyi karıştırdığınızdan emin olun.

Muz, potasyum açısından zengin besleyici muzları üretmek için nötr toprağa hafif asidik ihtiyaç duyar. Toprak pH'ı 6 - 7 civarında olmalıdır. Toprağınız alkali ise pH'ı düşürmek için sülfür karıştırın.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon