Saksıda Domates Yetiştirme Nasıl Yapılır?
bitki yetiştirme
Saksıda Domates Bitkisi Yetiştirmek

Domates yetiştirme; doğru çeşitliliği eklerseniz, güneşli bir pencereye sahipseniz ve tüm gereksinimleri bilirseniz, saksıda yetiştirmek kolaydır.

Saksıda domates yetiştirmek, dış mekanda yer almasanız veya hava çok soğuk olsa bile, taze, ev yapımı domatesleri elde etmenin yoludur. Domatesler çoğalacak şekilde büyümeyecek ve açık havada yetiştirilen normal tohumlardan daha küçük kalacaktır. Yine de, ev yapımı domateslerin karşı konulmaz lezzetini tadabileceksiniz.

Domates çeşitlerini seçtikten sonra, tohum paketlerini bir bahçe merkezinden veya çevrimiçi olarak satın alın. Tohum ekmek için, nemli hale gelmesi için saksı toprağı veya tohum başlangıç ​​karışımı üzerine bir miktar tatlı su serpin. Bir tohum başlangıç ​​tepsisini alın ve tüm hücreleri tohum karışımıyla doldurun. Bitki başına 2 ila 3 tohum, 1/4 cm derinliğinde. Tohumluk başlangıç ​​tepsileri mevcut değilse, teneke kutuları, yumurta kartonları, yoğurt kapları kullanabilir veya bu gazete fide kaplarını yapabilirsiniz.Çimlenmeye Yardım
bitki yetiştirme 1

Tohumların çimlenmesi yaklaşık 5-10 gün sürer. Toprağın kurumasını önlemek ve başarı oranını arttırmak için fideleri plastik bir örtü veya kapakla kaplayabilirsiniz. Fide tepsisini veya kabını, sıcaklık aralığının 70 ila 80 F (21 ila 27 C) arasında olduğu sıcak bir noktaya yerleştirin. Tohumları yukarı kaldırarak tohumları düzenli olarak sulayın ve sulamadan sonra tekrar yerleştirin.

Fide

Fidelerinizi izlemeye devam edin ve iki gerçek yaprak kümesi göründüğünde, nakli için hazırlar. 10 santim derinliğinde beş galon büyüklüğünde herhangi bir kap olgun bitkiye yetecek kadar olacaktır.

Bununla birlikte, kap büyüklüğü tamamen domates çeşidine bağlıdır. Örneğin, Mirco Tom gibi bir cüce çeşidi yetiştiriyorsanız, 6 inçlik küçük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Fideyi kendi hücrelerinden yavaşça çıkarın ve köklere yapışan toprağı gevşetin. Fideyi tencereye ve suya bol miktarda yerleştirin.

İç Mekan Domates Yetiştiriciliği İçin Gerekenler:
bitki yetiştirme 2Domates bitkilerini 6-8 saat güneş ışığı alabilecekleri bir yerde tutun. Evdeki güneye bakan pencere, bol güneş ışığına maruz kaldığından tesisi oraya yerleştirebilirsiniz. Yeterli güneş ışığı olmadığında flüoresan ışığı veya ışık büyümesi gibi yapay ışık kaynaklarını da takabilirsiniz.

NOT: Pencere kenarında tutulan bitkileri sık sık döndürerek tüm tarafların güneş almasını sağlayın.

Sulama

Dışarıda domates yetiştirirken toprağın tamamen kurumasına izin vermezsiniz. Ancak iç mekanlarda sulamaya dikkat edin. Su üstünde durma, yoksa toprak tehlikeli olur ve kök çürümesine neden olur. Sulamadan önce parmağınızı toprağa yapıştırarak toprağın nemli olup olmadığını kontrol edin. Toprağı hafif nemli tutmak için düzenli olarak su verin.

Kapalı Domates Bitki Bakımı:

Gübreleme

Domates nakledildikten sonra iki hafta içinde gübreleyin. Belirsiz çeşitleri sürekli büyüyüp domates ürettiklerinden döllenmeye daha çok ihtiyaç duyarlar. Tesisinize en uygun besinleri sağlamak için ayda iki kez beslenme yeterlidir. Bitki çiçeklenmeden önce her hafta sonra dengelenmiş bir sıvı gübre ile gübreleyin. Çiçekleri gördükten sonra, 9-15-30 gibi yüksek potasyumlu gübreleri kullanmaya başlayın. Domates ekim deliğine koymanız gereken sekiz şeyi kontrol edin.

Hasat

Çeşitliliğe bağlı olarak canlı kırmızı, sarı veya pembe tonlara dönüşen domatesler hasat için hazır olduklarını belirtir. Hasat hazır domatesleri hafifçe sıkarak da kontrol edebilirsiniz. Olgunlarsa biraz yumuşak olurlar. Bir kesme aleti kullanabilir veya koparmak için salona bağlı sapın ucunu çevirebilirsiniz.

Kategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder