Kartondan Yuvarlak Kutu Yapımı

kendin yap
Kartondan Yuvarlak Kutu Modeli Yapımı

Bu yazıda, düz ve oluklu kartondan yuvarlak, silindir hediye kutusu yapmak yazılacaktır. Ayrıca kutunun süslemesi de anlatılacaktır. Bir hediye armağan edileceği zaman örnek elişi bir örgü veya tığ işi ellerinizle yaptığınız bunun gibi hediyeleri özel bir şekilde hazırlanacak olan gösterişli bir hediye kutusunda armağan etmek istersiniz. Yuvarlak kutular her zaman için köşeli kenarları olmağından normal şekildeki kare, dikdörtgen gibi kutulara göre daha güzel durur. Kartondan yuvarlak hediye kutusu nasıl yapılır? Resimlerle anlatılmıştır.Gerekli Malzemeler:


kendin yap 1

Düz ve oluklu olmak üzere 2 çeşit karton.

Makas.

Kağıt yapıştırmak için özel tutkal.

Dekoratif şeritler, su taşı gibi.

Yapımı:


kendin yap 2

İhtiyaç duyulan boyutlarda kutu yapabilirsiniz. Bu konu için 20 cm lik bir kutu yapımı yazılacaktır. Yuvarlak kutunun alt taban kısmının çapı 20 cm şeklinde yuvarlak karton kesilecektir. 21 cm ölçüde bir tane daha kesilip, kapak için olacaktır. Yuvarlak kutunun yan kenar kısımlarının yüksekliği 15 cm olacak şekilde dikdörtgen parça kesilir. Bunlar yerleştirilir. Kenar ile taban kısmının sağlam yapışması ve hediye kutusunun düzgün olması için zigzag kesimli 5 cm eninde dikdörtgen şerit kesilir. Resimde gösterilen şekilde yapıştırılır. Destek olması için 20 cm çapta bir alt taban daha kesilir.

kendin yap 3
Kendin yap kutunun ikinci defa alt bölümüne yapıştırılır. Oluklu kartondan 15 cm dikdörtgen parça kesilir, kenar kısımlara ikinci kat olarak tutkalla yapıştırılır. Bunlar yuvarlak kutunun alt bölüm parçası içindir. Şimdi sıra kapağı yapmağa gelmiştir. Yuvarlak kesilen parçanın üzeri oluklu karton ile ikinci defa kaplanır. Kenar şeritler ve dekoratif elişi süslemeler yapıştırılır. Elişi çalışması tamamlanır. Tercihe göre böyle yuvarlak bir kutuyu mücevher, takıları koymak için kullanılır. Ev dekorasyonlarında farklı boyutlarda yuvarlak kutular yaparak süslemeler yapabilirsiniz.

Kartondan Yuvarlak Kutu Yapımı 4

Kartondan Yuvarlak Kutu Yapımı 5

Kartondan Yuvarlak Kutu Yapımı 5

kendin yap 6

kendin yap 7İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon