Kırışıklıklar için 10 Doğal Yağ

güzellik
Kırışıklıklar için 10 Bitkisel Yağ

Yaşlanma karşıtı, kırışıklıkları önleyici cilt bakım ürünlerine gelince, seçenekler sonsuzdur. Bununla birlikte, yaşlanmayı geciktirici cilt bakım rutininizle doğal olmayı tercih ediyorsanız, bitkiselyağlar güvenli bir kullanım şeklidir. Doğal yağlar, özellikle kırışıklıklar olmak üzere yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Rutine hangi yağları ekleyeceğinizi bilmek ister misiniz? Aşağıda yazıyı okuyun.


1. Nar Doğal Yağı: Nar çekirdeği yağı, son derece etkili bir topikal antioksidandır. Anti-enflamatuar, anti-kanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip aktif maddeler bakımından zengindir. Bir çalışmaya göre, keratinositleri (keratin üreten epidermal hücreler) uyararak epidermisin (cildinizin üst katmanı) yenilenmesini destekler. Ayrıca cildinizin esnekliğini ve sıkılığını koruyan temel proteinleri de arttırır. Meyve ve onun çeşitli özleri bile cildiniz için iyidir. Cildinizi fotoğraflanmaya karşı koruyabilir (UV ışınlarına bağlı cildin yaşlanmasına neden olabilir.)

güzellik  1

2. Kırışıklıklar için Limon Doğal Yağı: Limon bitkisel yağı, serbest radikalleri nötralize ederek cildi oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Askorbik asit, alfa-tokoferol (yaşlanma karşıtı bir bileşen) ve hücresel savunmanızı hasara karşı arttıran glutation içerir. Cildinize limon yağı sürmek cildinizin savunmasını güçlendirir ve erken yaşlanmayı önler.

3. Biberiye yağı: Biberiye yağı, dermatit, egzama ve rosacea dahil olmak üzere birçok cilt durumunu iyileştirebilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Cildinizin genel sağlığını korumak için de iyidir. Cildin yaşlanmasının bir başka nedeni olan oksidatif stresi önler. Biberiye özleri, cilt yüzeyinizin doğal yağlarında herhangi bir değişimi önleyen ve cildin yaşlanmasını geciktiren güçlü antioksidan aktiviteler gösterir.

güzellik 2

4. Kuşburnu Doğal Yağı: Kuşburnu yağının cildiniz üzerinde iltihap önleyici etkileri vardır. Linoleik asit, karotenoidler ve tokoferol (yaşlanma karşıtı faydaları olan E vitamini) içerir. Kuşburnu tohumu yağı ayrıca, her ikisi de cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilen, iltihabı ve oksidatif stresi önleyen yüksek miktarda fenolik asit içerir.

5. Buhur Bitkisel Yağı: Bu yağ, cildinizin doğal bakteri mekanizmalarını zararlı bakterilere karşı geliştirir, ayrıca tonlandırır ve elastikiyetini korur. Bir çalışma bu tütsü yağının anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Doku büyümesini teşvik eder ve iltihaplanmayı önler. Derideki çatlak ve izlerin görünümünü iyileştirerek yara iyileşmesini destekleyebilir. Kırışıklıklar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir.

güzellik  3

6. Ylang-Ylang Yağı: Ylang-ylang esansiyel yağı antioksidan ve serbest radikal temizleme özelliklerine sahiptir. Bu cilt yenilenmesini teşvik eder. Ayrıca, zararlı serbest radikallerin etkilerini azaltarak cildinizi yeniden yapılandırmanıza yardımcı olur.

7. Gül Sardunya Yağı: Bu esansiyel yağın cildiniz için birçok faydası vardır. Güçlü antiseptik ve yara iyileştirici yeteneklere sahiptir. Gül sardunya yağı tahrişe neden olmaz ve potansiyel yan etkileri yoktur. Ayrıca, egzama ve dermatit gibi birçok dermatolojik sorunu iyileştirebilir ve aşırı yağlılığı azaltabilir. Cildinizi sağlıklı ve genç tutan antioksidan özelliklere sahiptir.

güzellik  4
8. Adaçayı Yağı: Bu doğal antidepresan çok etkili bir antioksidandır ve zararlı serbest radikallerin cilde zarar veren etkilerini azaltabilir. Serbest radikaller cildin DNA'sına zarar verebilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Uçucu adaçayı esansiyel yağının kullanılması bunu en aza indirir ve cildinizi genç tutar.

9. Sandal Ağacı Yağı: Antik çağlardan beri sandal ağacı, Ayurveda şifa uygulamalarının bir parçası olmuştur. Sandal ağacı antienflamatuar etkilere sahiptir ve antioksidan özellikleri ile bilinir. Cildinizi sağlıklı tutan oksidatif stresi azaltan serbest radikal temizleme kapasitesine sahiptir. Klinik çalışmalarda, sandal ağacı yağının siğil, sedef hastalığı, akne ve egzamayı iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur.

güzellik  5

10. Havuç Çekirdeği Yağı: Havuç tohumu yağı en iyi güneşten korunma faktörü ile bilinir. Antioksidan aktiviteleri için kozmetik formülasyonlarda yaygın olarak kullanılır. Bir araştırma, havuç tohumu yağı bazlı kozmetik emülsiyonların, sağlıklı cilt hücrelerinin parçalanmasını önleyerek cildinizi gençleştirebileceğini göstermektedir. Kirlilik, UV hasarı, kuruluk ve cildin doğal bariyerinin kaybı gibi faktörler çoğu zaman cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırır. Doğal yağlar cilt onarımını teşvik ederek cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Ancak, uçucu yağları doğrudan yüzünüzde kullanamazsınız.

Bitkisel Yağların Kullanım Şekli:

Yüzünüze herhangi bir bitkisel yağ uygulamadan önce, onu bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir. Bitkisel yağlar en saf yağ formudur ve doğrudan uygulandığında cildinizi tahriş edebilir. Taşıyıcı yağlar, uçucu yağların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Doğal yağları karıştırmak için aşağıdaki taşıyıcı yağları kullanabilirsiniz:

Jojoba yağı
Argan Yağı
Avokado yağı
Badem yağı
Üzüm çekirdeği yağı
Kayısı yağı

Taşıyıcı yağınızı seçin ve aşağıdaki adımları izleyin:
Taşıyıcı yağı ve bitkisel yağı bir şişede karıştırın.
5 ml (yaklaşık bir tatlı kaşığı) taşıyıcı yağ başına 10 damla esans yağı kullanın.
Karışımı yüzünüzde günde iki kez kullanın.

Güvenli tarafta olmak için, yağı yüzünüze uygulamadan önce bir yama testi yapın. Derinin küçük bir yerine dirseğinizin içine bir damla yağ karışımı damlatın. En az 24 saat bekleyin. Herhangi bir reaksiyonla karşılaşmazsanız, devam etmeyi ve cildinizdeki yağ karışımını kullanın. Doğal yağlar, bitkilerden elde edilen en saf yağ şekli olsalar da, tamamen risksiz oldukları anlamına gelmez. Alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. İşte uçucu yağları kullanmadan önce bilmeniz gereken risk faktörleridir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon