Ebru Sanatı ile Resim Yapımı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı ile Resim Yapımı

Bugün, birçok sanatçı resim üretmek için yaratıcı yeni yollar bulmaya çalışıyor. Yaratıcı bir şekilde uygulamanın resim fırçaları ve geleneksel tuvallerden çok daha fazla olduğunu kanıtlar. Bu uygulama için yeni bir yaklaşım gibi görünse de, Ebru resim - su, boya ve bir sanat biçimi olarak yüzyıllardır deneyime olan ilgisini göstermiştir. Ebru resim büyüleyici eserler üretmek için kullanılan kendine özgü bir sulu sanat türüdür. Özellikle Türkiye ve Orta Asya'da popüler olan Ebru resimleri, boyalar, su bazlı bir çözelti ve bir dizi benzersiz araç kullanılarak üretilmektedir. Özgün baskı, Ebru kağıt, kumaş ve diğer tuval yaprak üzerine tasarımlar, desenler ve motifler aktararak oluşturulan sanat eserleridir. Ebru sanatı; Özbekistan'da kökleri bulunan 10. yüzyıla kadar dayandığına inanılıyor. Sonraki birkaç yüz yıl boyunca, İpek Yolu, onu 16. yüzyıla kadar popüler bir uygulamaya dönüştürdüğü Türkiye'ye getirdi. Bugün, Türk sanatçılar ve sanatseverler zanaatın sadece güzelliği için değil, aynı zamanda zengin tarihi ve toplumdaki rolü için de takdir ettikleri için ülkenin ulusal sanatlarından biri olarak kabul edilir.
Ebru Sanatı  1
Ebru sanat formu “kağıt ebru” olarak da bilinir. Bir Ebru resim yapımı için, ressam, başka hiçbir sanat eserinin aksine eşsiz bir süreç kullanır. İlk olarak, sanatçı boya üretmek için suyu pigment ve doğal sakızla karıştırır . Boya daha sonra boyutun yüzeyine, bir selüloz çözeltisine eklenir ve renkleri tasarımlara ve desenlere dönüştürmek için bir yoğunlaştırıcı kullanılır.Sanatçı bu türden bir "resim" işlemini tamamladığında, resmi aktarmak için büyüklüğünün üzerine dikkatlice bir sayfa kağıt yerleştirilir. Levha sıvıdan çıkarıldıktan sonra kurumaya bırakılır.
Video

Günümüzde kağıt üzerindeki çarpıcı çalışmalardan yüksek kaliteli lüks eşyalara kadar, güzel eserleri geleneksel desenleri ve mermer motifleri çağdaş malzeme ve nesnelerle birleştiriyor.
Ebru Sanatı  2
Kategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder