Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Bakım - Yüz BakımıSiyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Sivilce için pek çok altta yatan sebep (ve tedavi) var. Ancak bunlar siyah noktalara gelince, derin bir sağlık sorunundan çok kozmetik bir sıkıntıya sahipler. Neyse ki bu ev yapımı siyah nokta kaldırma fikirleri, hassas yüz cildine zarar vermeden siyah noktaların tersine çevrilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Siyah Noktalara Neden Olan Nedir?

Siyah noktalar; temelde tıkanmış gözeneklerdir. Bu tıkanmalar ölü cilt hücrelerinden ve cildinizden fazla yağdan oluşur. Beyaz başlıklar kapalı bir gözenekte tıkanma gösterirken, siyah başlıklar açık bir gözenekte tıkanma gösterir (havaya maruz kalma tıkanıklığı siyah renge döndürür). Siyah noktalara ciltte yağlanma (kir veya diğer döküntüler değil) neden olduğu için yüzün çok fazla yıkanması daha fazla siyah noktaya neden olabilir! Bunun nedeni, aşırı yıkanmış cildin kurumasına ve yağ bezlerinin çok fazla yağ üretmesine neden olmasıdır. Siyah noktaların diğer nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:Yağlı cilt

Ciltte aşırı bakteri

Gözenek tahrişi

Hormonal değişiklikler (aşırı yağ üretimini tetikleyebilir)
Siyah Noktalar Nasıl Engellenir?

Siyah noktaların ana nedeni yağ ve ölü cilt hücrelerinin birikmesi olduğundan, en iyi doğal korunma, ilk olarak tıkanıklık yaratan yağ ve ölü cilt hücrelerini azaltacaktır. İşte siyah noktaları azaltmanın bazı kolay yolları:

Aşırı temizlemeyin. Doğal yağların sökülmesi, gözeneklerin sadece telafi etmek için daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu aşırı yağlı ciltlere neden olabilir ve bu da siyah noktalara neden olur.
Yağ ile temizlemek, cildi kurutmadan birikintileri gidermek için harika bir yoldur. Yağ temizliği ilk önce birikintileri kaldırarak çalışır (gibi çözülür). Yağ temizliği daha sonra cildi nemlendirir, böylece yağ üretimiyle fazla uyuşmaz. Daha az sıklıkta makyaj yapın veya mineral veya yiyecek bazlı bir markaya geçin. Lekeleri geleneksel makyajla örtmeyi bıraktığımda, derhal leke sayısını düşürdüm. Doğal mineral veya gıda bazlı makyaj, sivilce veya siyah noktalara neden olmadan cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir elma sirkesi toneri (veya daha fazla nemlendirme seçeneği için jojoba yağı) kullanmayı düşünün. Derinin asit mantosu bozulduğunda, pH dengesi azalır ve bakterilerin üremesine izin verir (siyah noktalara neden olur). Cildin pH değerini dengelemek için çiğ elma sirkesi kullanılabilir. Kullanmak için, 1 parça elma sirkesini 2 parça filtrelenmiş su ile karıştırın ve hafifçe bir pamuk topla yüzeye uygulayın. Bu ilaç günde birkaç kez, tercihen temizlemeden sonra kullanılabilir. Yine de dikkatli olun: Bu tedavi bazı cilt tipleri için fazla kuru olabilir. Bunun yerine, kaliteli bir jojoba yağı deneyin , seyreltilmemiş cilde uygulayın. ACV gibi jojoba, cildin doğal pH dengesini desteklemek gibi birçok avantaja sahiptir ve aynı zamanda nemlendiricidir. Temizlendikten sonra yüzün üzerine soğuk su dökün. Bu, gözenekleri kapatmaya yardımcı olur, böylece toprağın girmesi ve siyah noktalara neden olması daha az olasıdır.

Ev yapımı Siyah Nokta Temizleme Çözümleri

Dünyadaki tüm önleme ile bile, ara sıra siyah noktalardan kaçınmak zordur. Siyah noktaları sıkmak caziptir ve muhtemelen çoğu insanın onları nasıl yönettiği ancak bakteri gözeneklerden cilde yayılabilir ve küçük bir enfeksiyona veya tamamen şişmiş sivilcelere neden olabilir.İşte ciltte yumuşak olan bazı ev yapımı siyah nokta kaldırma teknikleridir.
Bentonit kili

Bentonit kili vücudu içten dışa detoks etmek için güçlü bir araçtır ve etkili bir siyah nokta giderme tekniği olarak kullanılabilir. Normalden yağlı cilde normaldir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir elektrik yükü vardır. Bu durumda, bentonit kili, topikal olarak uygulandığında toksinleri doğrudan deriden çıkarır. Ayrıca siyah noktaları kötüleştiren bakterileri yok etmeye yardımcı olur.

Kullanım Şekli: Bentonit kilden bir macunu suyla karıştırın. Cilde yayınız ve yaklaşık 15 dakika kurumasını bekleyiniz. Kuruduğunda, elleri ıslatarak ve kili silerek veya ılık, ıslak bir bez kullanarak ve lifleri kilin üzerinde hafifçe durdurarak kili yeniden sulandırın. Rehidrasyon yapıldığında, kiri ıslak bezle yavaşça çıkarın.

Bal

Bal, tamamen doğal bir ilaçtır ve şaşırtıcı bir şekilde ciltte de kullanılabilir. 

Kullanım Şekli: Siyah noktalardan etkilenen bölgeye çiğ, süzülmüş bal uygulayın. Balın cüruf hareketi ve yapışkanlığı siyah noktaları giderir. Bal aynı zamanda antiseptik özelliklere sahiptir, böylece gözenekleri tıkayan bakterileri öldürmekle birlikte ölü cilt hücrelerinin / gunklarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Zerdeçal ve Bal Jel

Zerdeçal, cildi yatıştırmaya ve gözenekleri azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Antioksidanlar ayrıca cilde sağlıklı bir parlaklık verebilir. Balın eklenmesi, gözeneklerden gelen boşluğu temizlemeye yardımcı olur (ölü cilt hücrelerine yapışarak bakterileri öldürerek) ve geri dönüşünü önler.

Kullanım Şekli: Bal ve toz zerdeçal (2 kısımya 1 kısım zerdeçal bal) bir hamur yapın ve etkilenen bölgeye kurulayın.

Limon-Tuz Ovması


Limon ve tuz, göründüğü kadar sert olmayan harika bir kombinasyondur! Tuz bakteri gözeneklerinden kurtulmaya yardımcı olur. Limon suyu bakteri ile savaşmaya yardımcı olur ve cildi aydınlatır (sitrik asit sayesinde).

Kullanım Şekli: Ovma işlemi yapmak için 1 çorba kaşığı deniz tuzu 1 çay kaşığı su ve po çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bölgeye uygulayın ve birkaç dakika içinde masaj yapın. Sonra ılık suyla durulayın. Bu karma cilde kuruyorsa, karışımı daha fazla su ekleyin veya jojoba yağı ile takip edin.

Yumurta beyazı

Yumurta akı maskesi ile ilgili fikir, yumurta akı kurudukça, gözenek içindeki çöpün üzerine kilitlenip dışarıya çekmesidir. Yumurtalar ayrıca cilt sağlığı için mükemmel olan A, D ve E vitaminlerini içerir.

Kullanım Şekli: Yumurta aklarını çırpın ve yüze uygulayın. Sıkı ve kuru hissettiğinde (yaklaşık 10 dakika) ılık suyla hafifçe durulayın. Başka bir varyasyon, yumurta karışımına bir miktar çiğ (filtre edilmiş) bal eklemektir. Balın eklenmesi bakterileri nemlendirmeye ve öldürmeye yardımcı olur.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon