Şifalı Bitki Semizotu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Semizotu

Semizotu bitkisi, insanların genellikle bahçelerinde tutulup korunmamaya karar veremediği bitkilerden biridir. Genellikle istenmeyen bir durum olarak görülür çünkü daha çok arzu ettiğiniz bitkilerin yanına çıkar. Bugün bahçelerde o kadar yaygınlaştı ki, USDA aslında zararlı bir yabani ot olarak nitelendirdi. Semizotu otları, kök salması için zemin bulunan hemen hemen her yerde yetişebilir. Kaldırım çatlakları veya küçük toprak yamaçları ile büyüyebilir. Kaşık benzeri etli yaprakları ve kırmızımsı sapı ile karakterizedir.Semizotu bitkisinin Sağlık için Faydaları

Süper gıda" unvanına sahip olan semizotu, cephaneliğine ait çok çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir. Antibakteriyel, antiscorbutik (cızırtılı ile savaşır), depuratif (detoksifiye edici ve arındırıcı), diüretik (vücuttaki su miktarını arttırır) ve febrifüj (ateşi düşürür) özelliklerine sahiptir.

•Yaprakları yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 yağ asitleri, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Omega-3 yağları ayrıca, iltihaplanma ile mücadele ederek kalp hastalığı gelişimi riskini azaltmada rol oynar ve aynı zamanda bilişsel işlevlerin ve normal büyüme ve gelişimin yönetilmesine yardımcı olur.

•Çinko, fosfor, manganez, bakır ve kalsiyum içerir. Çinko, bağışıklık sistemi fonksiyonunun korunmasından ve geliştirilmesinden sorumludur. Ayrıca kansere neden olan serbest radikallerle savaşmaktan da sorumludur.

Fosfor ve kalsiyum kemik ve diş sağlığından sorumludur. Sonuncusu ayrıca sinir, kas ve kan fonksiyonu için gereklidir. Bu arada, demirin tamamen emilimini sağlamak için bakıra ihtiyacınız var. Vücudunuzdaki hemoglobin üretimi için de önemlidir. Son olarak, manganez antioksidangörevi görür ve serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Hasarlı dokuyu onarmak, yağ ve kolesterolü parçalamak ve enerji üretmek için de önemlidir. 

•Mükemmel bir A vitamini kaynağı. Semizotu, yapraklı sebzelerde bulunan en yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini görsel sağlığın iyileştirilmesi ve sürdürülmesi için önemlidir ve ayrıca kemik ve hücre gelişimi için çok önemlidir.

•Düşük kalorili. Semizotu 100 gram başına sadece 16 kalori içerir. Bu kalori alımını sınırlamaya çalışan insanlar için iyi bir haber. Ayrıca her yemekten sonra dolgunluk hissine katkıda bulunan, besin alımınızı sınırlayan ve kilo vermeye yardımcı olan diyet lifi ile doludur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon