Şifalı Bitki Şakayık

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Şakayık

Çiçekler bahçede bulabileceğiniz en yaygın bitkilerden biridir. Sayısız çeşit var ve hepsi güzel estetiği ve kokularıyla tanınıyor. Yaygın olan, fakat pek bilmediği bir çiçek şakayıktır. Şakayık tarihi, antik Çin'e M.Ö. 1000 yılına kadar uzanır. İmparatorluk bahçelerinde popüler bir armatür haline geldi ve hatta Tang Hanedanlığı döneminde kraliyet kararnamesi altında korunan bir bitki oldu. Oradan, şakayık Japonya gibi yakındaki ülkelere yayıldı ve 1789'da Avrupa'ya geldiğinde Batı dünyasına tanıtıldı.
Şakayık Bitkisinin Faydaları 

Şakayık, başta flavonoidler, tanenler, polisakaritler ve paeoniflorin adı verilen eşsiz bir glikozidin bulunduğu çeşitli bileşiklerin bir karışımını içerir. Bunların hepsi, çeşitli potansiyel faydalar sağlamak için birlikte çalışır. Araştırma, aşağıdaki koşullara yardımcı olabileceğini göstermiştir:

•Hepatit: Kırmızı şakayık kökü , hastalıkla ilişkili karaciğer enzimi seviyelerini azaltarak viral hepatit ile etkilenen kişilerin yardımcı olabilir.

•Ateroskleroz: Şakayık kalp hastalığına yol açabilecek trombosit agregasyonunu önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

•Dismenore: Diğer bitkilerle birlikte bir şakayık kökü karışımı olan Toki-shakuyaku-san, dismenore ile ilişkili kramp ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

•Polikistik over sendromu: Şakayık, polikistik over sendromundan etkilenen kadınlarda doğurganlığın arttırılmasına yardımcı olabilecek bazı östrojen benzeri etkilere sahip olduğunu göstermiştir.Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon