Şifalı Bitki Rezene

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Rezene

Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinden geldiği düşünülen şifalı bitki rezene, hafif fakat kendine özgü bir meyan aroması ve kokusu olan bir bitkidir.

Şaşırtıcı yerlerde hala yabani olarak yetişmesine rağmen, rezene ABD, Fransa, Hindistan ve Rusya'da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Her biri kendine özgü bir değeri olan üç bölümü vardır: gevrek, soğanlı, soluk yeşil kök; havuç üstleri görünümünde tüylü yaprakları; ve olgun bitkinin tereyağı sarı çiçekleri içindeki tohumları.


Eski Çin tıbbı, rezene, tıkanıklıktan konjonktivite kadar iştahı arttırmak ve anne sütünün akışını artırmak için yararlı kullanımlar buldu. Rezenenin esansiyel yağı, midenin rahatlamasını sağlar ve öğütülmüş rezene tohumlarından yapılan çayın, yılan ısırıkları, böcek ısırıkları, gıda zehirlenmesi ve boğaz ağrısını yatıştırıcı için iyi olduğuna inanılır.Akdeniz ve İtalyan mutfağında bir dayanak noktası olan rezene, et ve patates dünyasında yavaş yavaş kendine bir isim yapıyor. Denemek için basit bir tarif, beyaz rezene ampulünü "kibrit çöpü" olarak dilimlemek veya kesmek veya tuzlu sebze salatalarına ek olarak küpler içerebilir; ampulü buğulayın, kızartın veya sote edin ve çorbaya veya güveçlere ilave edin veya fırında pişirilmiş balıkların üzerine yaprakları pirinç veya makarna ile birlikte zeytinyağı ile birleştirin. Çoğu bitki bazlı yiyecekler gibi, rezenenin de sadece mutfakta değil besleyici olarak da faydalı olduğunu göreceksiniz.
Rezenenin Sağlık için Faydaları

Rezene içerisindeki en aktif vitamin olan C vitamini (günlük değerin% 17'si), genellikle eklem dejenerasyonuna yol açabilecek, iltihaplanma şeklinde vücutta hasara neden olacak bir yer arayan serbest radikalleri zaplama gücüne sahiptir ve artrit. Rezene içindeki diğer belirgin vitamin ve mineraller arasında yüksek tansiyonla mücadele eden bir elektrolit olan potasyum ve homosistein denilen potansiyel olarak tehlikeli moleküllerin iyi huylu bir forma dönüştürülmesine yardımcı olan folat bulunur.

Rezene içerisindeki diyet lifi kolesterol birikimini sınırlar, sindirim sistemindeki suyu emer ve muhtemelen kolon kanserini önleyerek, kanserojenlerin kolondan atılmasına yardımcı olur. Diğer birçok besin maddesi manganez, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve bakır gibi destekleyici roller oynar.

Rezene ampullerinin üzerindeki uzun, zarif yapraklar, pantotenik asit, piridoksin (B6 vitamini), niasin, riboflavin ve tiamin gibi bir dizi önemli vitamin içerir . Rezene tohumlarında ve soğanlarda bulunan fito-besinler, flavonoidler rutin, kersitin ve kaempferol, enfeksiyona, yaşlanmaya ve dejeneratif nörolojik hastalıklara dirençli tüm antioksidanları içerir.

Ancak bu sebzedeki en önemli besin maddesi, rezene uçucu yağında bir bileşen olan ve muhtemelen NF-kappaB'nin aktifleşmesini engelleyen veya aktifleştirmesini önleyen bir biyolojik mekanizma nedeniyle, kanser oluşumuna karşı en güçlü maddelerden biri olan bir çukur olabilir. gen değiştiren, iltihap tetikleyen moleküldür.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon