Şifalı Bitki Okaliptus

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Okaliptus

Okaliptüs (Okaliptüs sp.) Myrtaceae familyasına ait Avustralya ağaç türüdür. Türler kısa, gür bitkilerden dev ağaçlara kadar 900'den fazla çeşidi içeren geniş bir yelpazededir. Farklılıklarına rağmen, keskin aroması ve peeling kabuğuyla kolayca tanınırlar. Gökkuşağı okaliptüs ağacı (Okaliptüs deglupta) okaliptüs ailesinde bir göze çarpıyor. 250 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir ve adından da anlaşılacağı gibi gökkuşağı renginde bir kabuğa sahiptir. Bu, ağaç kabuğunu yıl boyunca farklı aralıklarla, farklı yer ve büyüklükte tutarsa ​​ortaya çıkar. Sonuç olarak, desen asla aynı kalmaz.
Okaliptüsün Sağlık FaydalarıAvustralya Aborjin popülasyonları, okaliptüsün sağlık yararlarını ilk keşfedenlerdi. O zamandan beri, tıbbi olarak kullanmanın daha fazla yolu keşfedildi. İyi bilinen faydalar şunlardır:

•Bakterilerin Giderilmesi

Okaliptüsün erken dönemde antibakteriyel özelliklere sahip olduğu keşfedilmiştir. 19. yüzyılın sonlarına doğru, İngiliz hastanelerinde idrar sondalarını dezenfekte etmek için kullanıldı ve son araştırmalar bu iddiayı destekleyebilir. Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal Dergisi'nde (APJTB) yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, Okaliptüs globulus yapraklarından elde edilen uçucu yağın, E. coli ve Staphylococcus aureus gibi yaygın bakteri suşlarına karşı özellikle etkili olduğunu keşfetti.

•Ağız Bakımını Teşvik Etmek

Okaliptüste bulunan bileşikler ağız sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bir çalışmada, okaliptüs özü ile bağcıklı olarak sakız çiğneyen katılımcılar, plak birikimi seviyelerini düşürdü ve genel olarak daha sağlıklı diş etlerine sahipti. 
•Solunum Yardımının Sağlanmasına Yardımcı Olmak

Okaliptüs burun akıntısı, öksürük ve soğuk algınlığından daha kolay nefes almanıza yardımcı olmak için rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir, ayrıca balgamı gevşeterek, bu yüzden onu öksürük şurubu, ovma ve buhar banyoları gibi birçok üründe bir bileşen olarak bulacaksınız.

•Acıyı Gidermek Yardım

Bir çalışmada, araştırmacılar okaliptüs merhemlerini katılımcılara uyguladılar ve geçici bir ağrı rahatlaması sağlamaya yardımcı olduğunu keşfettiler, bu da maçtan sonra sporcular için faydalı oldu. Ayrıca, bulgular kas sıcaklığını arttırma kabiliyeti nedeniyle pasif bir ısınma şekli olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon