Şifalı Bitki Lavanta

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Lavanta

Lavanta ve bitkisel yağı, 150'den fazla aktif bileşen içeren kimyasal olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yağ, antispazmodik (spazmları ve ağrıyı baskılayan), sakinleştirici ve uyarıcı özelliklere sahip aromatik moleküller olan esterler bakımından zengindir. Lavanta yağının başlıca botanik bileşenleri, linalil asetat, linalool (doğal antiseptik özelliklere sahip toksik olmayan bir terpen alkolü), terpinen-4-ol ve kafurdur. Lavanta yağındaki antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özelliklerinden sorumlu olan diğer bileşenler cis-okimen, lavandulil asetat, 1,8-sineole, limonen ve geraniol'dür.

Şifalı bitkilerden lavanta; sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir ve uykusuzluk, kaygı, depresyon, huzursuzluk, diş kaygısı ve stresi azaltmak için aromaterapik olarak kullanılır. Ayrıca ağrıdan enfeksiyonlara kadar hemen hemen her türlü hastalık için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle lavanta yağının antifungal dirençli cilt ve tırnak enfeksiyonlarıyla mücadeledeki potansiyelinden etkileniyorum. Coimbra Üniversitesi'nden bilim adamları, lavanta yağının, çeşitli Candida türlerinin yanı sıra, dermatofit olarak bilinen cilt patojenik suşlarına öldürücü olduğunu buldular. Lavanta yağı ayrıca şu amaçlarla kullanılabilir:

Acıyı hafifletir:  Ağrı ve gergin kasları, eklem ağrısını ve romatizmayı, burkulmaları, sırt ağrısını ve lumbagoyu kolaylaştırabilir. Etkilenen bölgeye az miktarda lavanta yağı sürün. Lavanta yağı da iğne yerleştirildikten sonra ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.Sivilce, sedef hastalığı, egzama ve kırışıklıklar gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi eder. Aynı zamanda yaraların, kesiklerin ve yanıkların iyileşmesinde gerekli olabilecek skar dokularının oluşmasına da yardımcı olur. Lavanta, böcek ısırıklarını ve kaşıntılı cildi yatıştırmaya da yardımcı olabilir (lavanta yağı sivrisinekleri ve güvelerin önlenmesine yardımcı olabilir. Aslında bazı sivrisinek kovucularda bir madde olarak kullanılır).

Saçını sağlıklı tutmayı sağlar: Bitleri , bitleri ve sirkeleri öldürmeye yardımcı olur . Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı (NMCB) lavanta, alopesi areata (saç dökülmesi) tedavisinde tedavi sadece yedi ay sonra, 44 oranında saç büyümesini artırmak için muhtemelen etkili olduğunu söylüyor.
Sindiriminizi geliştirin. Bu yağ, bağırsaklarınızın hareketliliğini artırmaya yardımcı olur ve mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, kolik, kusma ve ishalin tedavisinde yardımcı olabilecek safra ve mide sularının üretimini uyarır.

Solunum rahatsızlıklarını giderir. Lavanta yağı soğuk algınlığı ve grip, boğaz enfeksiyonları, öksürük, astım, boğmaca, sinüs tıkanıklığı, bronşit , bademcik iltihabı ve larenjit gibi solunum sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir . Boynunuza, göğsünüze veya sırtınıza uygulanabilir veya buhar soluma yoluyla veya buharlaştırıcı aracılığıyla solunabilir.
Hormon dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olan, sistitin önlenmesi (idrar kesesi iltihabı) ve krampları ve diğer idrar bozukluklarını hafifleten idrar üretimini uyarın.

Kan dolaşımınızı iyileştirir.Yüksek kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur ve hipertansiyon için kullanılabilir.
İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon