Şifalı Bitki Kırmızı Biber

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Kırmızı Biber

Biber pek çok mutfağa birçok yararı ve kullanımı için çok takdir edilmektedir. Dünyada kullanılan en yaygın yemek pişirme malzemelerinden biridir, özellikle yemeklere ekledikleri lezzet nedeniyle. Bu baharatlar taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir ve toz haline getirilir - bunlardan bir tanesi kırmızı biberdir. İster baharat olsun, ister baharatlı olsun, kırmızı biber, günümüzün en sevilen baharatlarından biri olarak kendini güçlendirdi. Kırmızı biber baharatının sağlığınız için neler sunabileceğini keşfedin, ayrıca yemek pişirmek için nasıl kullanılacağına dair ipuçları alın.Kırmızı Biberin sağlık için Faydaları 

Yemeklerinize bir çizgi (veya iki) kırmızı biber eklemek, şaşırtıcı bir şekilde sağlığınıza avantajlar sunabilir. Aslında vücudunuza birçok fayda sağlayabilen esansiyel vitamin ve mineraller, karotenoidler ve antioksidanlarla doludur. Paprika'dan alabileceğiniz bazı avantajlar:

•Göz sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Kırmızı biberde dört adet karotenoid vardır; bunlar, lutein, zeaksantin, beta-kriptoksantin ve beta-karotendir. Bütün bunlar , hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar olarak işlev görür. Özellikle Lutein ve Zeaksantin, yaşa bağlı maküler dejenerasyonu ve kataraktları önlemek için esastır. Bu arada, beta-kriptoksantin ve beta-karoten, gözün ışığını görmeye dönüştürmek için kullanılan ve cildi yapan proteini üretmek için gerekli bir bileşen olan A vitaminine dönüştürülür. 

•Kırmızı biber, kan oluşumunu ve sağlıklı dolaşımı teşvik etmeye yardımcı olur. Kırmızı biberde bulunan bakır ve demir, yeni kan hücrelerinin oluşumu için esastır. Bu baharat ayrıca yüksek potasyum seviyelerinden dolayı vazodilatör görevi görebilir ve kalp krizi, felç ve ateroskleroz riskini azaltabilir .

•Uykunuzu kırmızı biberle iyileştirebilirsiniz. B6 vitamini biber etkili psikolojik ve nörolojik etkileri olabilir. Ayrıca melatonin üretimini teşvik eder ve ruh hali ve mutluluğa bağlı hormonlar olan norepinefrin ve serotonin seviyelerinizi geliştirir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon