Şifalı Bitki Kimyon

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Kimyon

Kimyon (Carum carvi) tohumları ile bilinen aromatik bir şifalı bitkidir. Bununla birlikte, yapraklar ve kökler gibi diğer kısımları da yenilebilir.

Eski ekili baharat biri olarak kabul edilir. Tarihte Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Araplar tarafından da kullanılmaktadır. Aslında, kelimenin “karawya” olarak adlandırılan Araplardan geldiğine inanılmaktadır.

Bugün, kimyon, tıbbi ve mutfak uygulamaları nedeniyle, dünyadaki yemeklerde ve ev ilaçlarında hala büyük yer tutmaktadır. Kimyonu bilinen diğer şifalı bitkiler arasında güçlü bir rakip haline getiren şeyi keşfedin.
Kimyonun Sağlık Faydaları

Düzenli diyetinize kimyon eklemek, sağlığa faydalı olabilir, çünkü optimal sağlığı destekleyebilecek çok çeşitli besinler içerir. Şunlar için faydalı olabilir: 

Sindirim sağlığını teşvik etmek - 100 gram kimyon tohumu porsiyonu 38 gram lif, de mide ve bağırsak hastalıkları riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak düzenliliği sağlayarak uygun sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olacak bir diyet bileşeni olan 38 gram lif sağlar.

Mikroplarla mücadele - Kimyon esansiyel yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir ve salmonella gibi zararlı organizmaları engellemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Kemik sağlığını artırma - Kimyon tohumu, kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan sağlıklı bir çinko dozu içerir. 

Enflamasyonu yönetmek - Organik Gerçeklere göre, kimyon yağı çiğ bal veya ılık suyla almak solunum sisteminde mukus gevşemesine ve solunum yollarındaki iltihabı kontrol etmenize yardımcı olabilir. 

Uyku kalitesini artırma - Magnezyum, kimyon tohumu bulunan bir mineral, uyku süresi, kalite ve huzur güçlenmesine yardım edebilir. Eğer ertesi gün için daha iyi hissettiğini bırakarak.

Mutfakta Kimyon Kullanımı

Bulunmasından bu yana kimyon, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılıyor. Avrupa mutfağı sıklıkla ördek, kaz ve domuz eti lezzetlerini tatmak için kullanır. Kuzey Afrika'da, çeşitli baharatlardan yapılan bir toz olan kimyonun bir çekirdek maddesidir. Orta Doğu'da, kimyon Tunuslu Arabistan'dan gelen tarihi kökenlerle harmanlanmış başka bir baharat olan, tabilde belirgin bir özellik göstermektedir.  Öte yandan, kimyon tohumu çeşitli uygulamalara sahiptir. Büyük ölçüde çavdar ürünlerinde kullanılırlar ve buna eklenebilirler:
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon