Şifalı Bitki Kekik

Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitki Kekik

Kekik, kısmen antioksidanlar bakımından zengin olduğu için pişirme işleminize harika bir katkı yapan hoş kokulu bir bitkidir. Kekik, apigenin, naringenin, luteolin ve timonin dahil olmak üzere sağlığı arttırıcı flavonoidler içerir ve hücre zarlarında bulunan sağlıklı yağ yüzdesini koruduğu ve arttırdığı gösterilmiştir. George Mateljan Vakfı tarafından bildirildiği gibi: 12 "Özellikle, beyinde, böbreklerde ve kalp hücre zarlarında DHA (doksahekssaenoik asit, bir omega-3 yağ asidi) miktarı, kekikle diyet takviyesi sonrasında arttırıldı."
Kekik ayrıca C vitamini, A vitamini, demir, manganez, bakır ve diyet lifi içeren besleyici bir maddedir. Pişmiş yemeklerde kullanıldığında kekik, glisemenin engellenmesine ve yemeğinizdeki tehlikeli ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE'ler) oluşumuna engel olarak, kekikte kalp hastalığı ve erken yaşlanmayı önleyici bir potansiyel haline getirir. Nedeniyle kekik yağın antibakteriyel, spazm, antiromatizmal, balgam söktürücü, hipertansif ve sakinleştirici özelliklere, aynı zamanda topikal kullanımları dahil uzun bir listesi vardır:

Ev ilacı - Kekik yağı; gut, artrit, yaralar, ısırıklar ve yaralar, su tutma, menstrüel ve menopoz problemleri, mide bulantısı ve yorgunluk, solunum problemleri (soğuk algınlığı gibi), cilt koşulları (yağlı cilt ve yara izleri) gibi sorunları gidermek ve tedavi etmek için kullanılır. ), sporcunun ayağı, akşamdan kalma ve hatta depresyon.

Aromaterapi yağı - Yağ, zihni uyarmak, belleği ve konsantrasyonu güçlendirmek ve sinirleri yatıştırmak için kullanılabilir.

Saç Ürünü - Şifalı bitkilerden kekik yağının saç dökülmesini önleyebileceği söylenir. Kafa derisi için bir tedavi olarak kullanılır ve şampuanlara ve diğer saç ürünlerine eklenir.


Cilt ürünü - Kekik yağı yaşlı cildi tonlandırmaya yardımcı olabilir ve akne salgınlarını önleyebilir.
Ağız suları ve bitkisel durulamalar - Nane, kış yeşili ve okaliptüs yağları gibi kekik yağı da ağız sağlığını iyileştirmek için kullanılır.

Böcek ilacı / böcek kovucu - Kekik yağı, sivrisinekler, pireler, bitler ve güveler gibi böcekleri ve parazitleri uzak tutabilir.

İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon