Şifalı Bitki Isırgan Otu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Isırgan Otu

Isırgan otu (Urtica dioica) bahçelerde sık yetişen bir yabani şifalı bitkidir. Ancak çoğu zaman yabani otlardan arındırılıp kenara atılır, ancak acı özellikleri nedeniyle kaçınılır.

Ancak bu otu ne zaman bir kenara atsanız, ondan alabileceğiniz sağlık yararlarını da görmezden geldiğinizi de unutmayın.

Bu bitkinin belgelenen ilk kullanımı, Roma askerleri, iltihaplanma ve tahrişe neden olmak için yaprakları kollarına sürterek soğuk algınlığıyla savaştı. Şimdi dünyaya yayıldı ve 19. yüzyıldan beri tıbbi pratisyenler tarafından vücudun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek kimyasal madde ve bileşiklerin bolluğu nedeniyle kullanılıyor. Ancak ısırgan otunun tıbbi önemi çok sayıda çalışma ile tespit edilmiş olsa da, görüntüsü hala bahçenizin istenmeyen bir üyesi olduğu gerçeğiyle gölgede kalmaktadır. Isırgan otu şifalı bitkisi diğer bitkilerden yaprakları ile ayrılabilir. Isırgan yaprağı, derin tırtıklı kenarlara sahip oval bir şekle sahiptir. Bu yapraklar aynı zamanda, yanlışlıkla dokunduğunuzda veya fırçalarken cildinize kimyasal madde enjekte eden uzun soluk saçlara sahiptir. Bu kıllar etkilenen bölgede sıklıkla ağrı ve iltihaplara neden olur.  Isırgan otu sıklıkla önlense ve işe yaramaz bir bitki olarak görülse de, değerini kanıtlayan çok sayıda çalışmanın konusu olmuştur. Bu ortak otun sağlık yararları ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Isırgan Otunun Yararları

Isırgan otu C ve K, B vitaminlerini ve ayrıca birkaç kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineralleri içerir. Ayrıca serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilecek amino asitlere ve antioksidanlarasahiptir. İşte bu bitkiden alabileceğiniz birkaç sağlık yararı:
•Vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Isırgan otu bir idrar söktürücüdür, yani zararlı kimyasalların ve fazla sıvıların vücuttan atılmasında yardımcı olur. Bu bitki aynı zamanda toksinlerin vücutlarını temizlemek için amaçlanan bir madde olan bir "bahar toniği" olarak adlandırılmıştır.

•Sağlıklı kan dolaşımını ve kardiyovasküler sağlığı destekler. Isırgan demir ve vitamin C C vitamini demir emilimini vücudun iyileştirir içeren anemi ve hafifletmiş yardımcı olur. Bu bitki ayrıca, atardamarlarınızdaki ve kan damarlarınızdaki gerilimi azaltan ve felç riskini azaltan bir mineral olan önemli miktarda potasyum içerir.

•Alerjik reaksiyonları hafifletir. Isırgan otu yaprağıyla fiziksel temas alerjik reaksiyonlara neden olabilirken, ısırgan otu çayı alımının, vücudun histamin reseptörleri ile bağlanarak vücudun alerjenlere verdiği tepkiyi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Burun rinitinin önlenmesinde veya burun içindeki mukoza zarının iltihabında yardımcı olabilir.
•Artrit ağrısını azaltır. Isırgan bitkisinin antioksidan özelliklerinin, iltihabı en aza indirmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Eklem ağrısını hafifletmek için topikal olarak da kullanılabilir.Hayvan çalışmaları ayrıca ısırgan otunun prostat üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini ve prostat bezinin kanserli olmayan büyümesi olan iyi huylu prostat hiperplazisinin önlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Isırganın bu durumu nasıl etkilediği henüz kesin olarak tespit edilmemiştir, ancak bulgular bu bitkinin laboratuar farelerinin ürettiği testosteron miktarını sınırlandırdığını ve düzenlediğini göstermektedir.

Isırgan Otu Gündelik Hayatında Nasıl Kullanılabilir?
İyi haber şu ki, bugün piyasada bulunan ve insanların bu bitkiyi çeşitli şekillerde kullanmalarını kolaylaştıran çok sayıda ısırgan ürünü var. Isırgan otunu nasıl kullanabileceğinize dair bazı örnekler:

•Bir kapsül veya bir tentür olarak. Isırgan kapsülleri, vücudun saman nezlesiyle baş etmesine yardımcı olmak için yaygın olarak uygulanır. Isırgan otu tentürleri genellikle kurutulmuş yapraklarla yapılır ancak ısırgan otu kökleriyle de yapılabilir.  Yeterli bir doz aldığınızdan veya hatta sizin için önerildiğinden emin olmak için bir doktora danışın.

•Bir özü olarak. Isırgan bitkisinin suyu veya özü, romatizma ağrısını hafifletmek için topikal olarak kullanılabilir. Ayrıca, ısırgan otu özütleri, sıçan deneklerinde ikinci derece yanıklarda cilt yenilenmesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Isırgan bitki lifleri, ayrıca güçlü giysiler ve diğer kumaşların dokunmasında da kullanılır. I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında pamuğa alternatif olarak kullanılmıştır, ancak şimdi daha ucuz malzemelerle değiştirilmiştir. Öte yandan, bazı giyim endüstrileri artık ısırganı diğer kumaş kaynaklarına daha çevre dostu bir alternatif olarak görmeye başlıyor. 
İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon