Şifalı Bitki Ginseng

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Ginseng

Ginseng, belki de en çok bilinen hafıza ve enerji seviyelerini geleneksel olarak kullanmasıyla bilinen, ABD'deki en popüler bitkisel takviyelerden biridir. Ancak, başka birçok kullanım alanı vardır. Yeni başlayanlar için, ginsengi bir adaptojen olarak kabul edilir, bu vücudunuzun zihinsel ve fiziksel strese dayanmasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Ginseng Bitkisinin Çeşitleri•Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) - Bu bronzlaşan kök, tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu olduğu düşünülen ginsenosidleri içerir. Binlerce yıldır ginsengi kullanan Çin tıbbı, Amerikan ginsengini "serin" bir sakinleştirici tonik olarak görüyor. 
•Asya ginsengi (Panax ginseng) - Bazen Kore ginsengi olarak adlandırılan Asya ginsengi, Amerikan ginsenginden farklı oranlarda olmasına rağmen bir ginsenosid içerir ve adaptojenik bir bitki olarak kabul edilir. Çin tıbbına göre, Asya ginsengi “sıcak” bir uyarıcıdır.

•Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) - Sibirya ginsengi gerçek bir ginseng değildir ve ginsenosit içermez. Aktif bileşenlerine bağışıklık sisteminizi uyardığı düşünülen eleutherosides denir.

Ginsengin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bellek - Amerikan ginsengi, hem genç bireylerde hem de orta yaş yetişkinlerde çalışma hafızasını ve ruh halini iyileştirmiştir. Bir başka çalışma "Amerikan ginsengi uygulamasının ardından güçlü çalışma belleği geliştirmesi" olduğunu gösterdi. 

Diyabet - Amerikan ginsengi diyabetik özelliklere sahip görünüyor. Bir hayvan çalışmasında, Amerikan ginseng kökü ekstresi Tip 2 diyabetli farelerde kilo kaybına ve kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden oldu. Ayrıca sağlıklı bireylerde insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

Kanser - Amerikan ginsengi, tümör büyümesini baskıladığı düşünülen anti- kanser özelliklerine sahiptir. Kolorektal kanser tedavisinde özel bir vaat göstermiştir. 

 Soğuk algınlığı ve Grip - Amerikan ginsengi ekstresi alan daha yaşlı yetişkinlerde göreceli riskte yüzde 48, solunum hastalıklarında ise yüzde 55 azalma olmuştur.  Bu bitkinin aynı zamanda “tekrarlayan soğuk algınlığı mutlak riskini ve kişi başına ortalama soğuk algınlığı sayısını azaltmak için güvenli ve etkili bir tedavi” olduğu da tespit edildi.

Bağışıklık Sistemi İşlevi - Amerikan ginsenginin, bağışıklık sistemini harekete geçirerek vücudunuzun enfeksiyonlarla ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon