Şifalı Bitki Fesleğen

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Fesleğen

Mutfakta sadece birkaç şifalı bitki varsa, fesleğen muhtemelen onlardan biri olacaktır. Kokulu esansı et yemeklerinde, balıklarda, sebzelerde, peynirde, çorbada ve yumurtalarda biberiye ve kekik ile iyi birleşir ve çam fıstığı ve parmesan peyniri ile birlikte pestodaki ana bileşenlerden biridir.

60'dan fazla fesleğen çeşidi tanımlanmasına rağmen, hepsi üç ana tipe ayrılır: tatlı, mor ve çalı. Her biri zevk olarak ince bir fark sunar; limon, anason ve tarçın gibi fesleğen çeşitleri size bir tarifin nasıl değiştirilebileceği ve zenginleştirileceği hakkında fikir verir. Basit bir yemeği dönüştürmek için sadece birkaç yaprak yeterli - bir sandviç bile.
Fesleğen bitkileri içte ve dışta bakımı kolaydır. Tomurcuklanan kafaları, ortaya çıktıklarında ve alt kısmına yakın bir yaprağın altına yerleştirerek bitkinizi tam tutmak için sert gövdelerden çıkarın ve yeni bir dal görünecektir. Fesleğen yapraklarını kurutmak için, fırın tepsisine tek bir fesleğen yaprağı tabakası yerleştirirken fırını 140 dereceye ısıtın. Fırını kapatın ve tavayı 20 dakika bekletin (pişmelerini istemiyorsunuz). Tavayı çıkarın, yaprakları soğutun ve hemen hava geçirmez şişelerde veya fermuarlı torbalarda güneş ışığından uzakta saklayın.Fesleğenin Sağlık Açısından Faydaları

Fesleğen ayrıca en sağlıklı bitkilerden biri olarak kabul edilir. En iyisi taze olduğunda, sadece hoş bir lezzet lezzetinin sözünü değil aynı zamanda etkileyici bir besin listesi de belirten tatlı, dünyevi bir aromayı yaymaktır. Kan pıhtılaşması için gerekli olan K Vitaminibunlardan biridir. Sadece iki yemek kaşığı fesleğen, günlük önerilen değerin yüzde 29'unu sağlıyor.

Basil ayrıca beta karotenler içeren A vitamini, kan damarları da dahil olmak üzere çok sayıda vücut yapısını kaplayan hücreleri serbest radikal hasarlarından koruyan güçlü antioksidanlar sunar. Bu, kandaki kolesterolün oksitlenmesini önlemeye, aterosklerozu, kalp krizlerini ve felci önlemeye yardımcı olur.

Fesleğen içindeki diğer vitamin ve mineraller arasında demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, C vitamini ve potasyum bulunur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fesleğen ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir ve DNA koruyucu flavonoidler içerir. Fesleğindeki flavonoidler ve uçucu yağlar, uçucu yağlarla ilgili antibakteriyel özelliklere sahip, hücresel seviyede koruyan, sağlık açısından en fazla fayda sağlayan şeydir. Bunlar arasında, listeria, staphylococcus, E. coli, yersinia enterocolitica ve pseudomonas aeruginosa dahil olmak üzere sayısız zararlı bakteri üremesini sınırlandırabilen östemol, linalool, cineole, öjenol, sabinen, myrene ve limonen bulunmaktadır.

Bu suşların bazılarına dirençli olduğu bulunan bazı antibiyotik ilaçlar, fesleğen ekstreleri ile inhibe edilmiştir. Bu yağlardan biri - öjenol - zararlı enzim siklooksijenazın (COX) aktivitesini engelleyebilir. Bu aynı etki, fesleğeni "anti-enflamatuar" kategorisine de koyar çünkü romatoid artrit gibi ilgili problemlerden kurtulma sağlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon