Şifalı Bitki Dere Otu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Dere Otu

Dereotu, çok çeşitli yemeklerde iyi giden bu çok yönlü bitkilerden biridir. Diğer birçok gıda ya da ilaç bazlı bitki gibi, dereotu Akdeniz bölgesinde, özellikle güney Rusya ve Batı Afrika'da ortaya çıkmıştır. Havuç ailesinde bir yıllık olan dereotu tüylü, tuhaf bir görünüme sahiptir, bu da herhangi bir bahçeye, özellikle de bitki kısmına hoş bir katkı sağlar. Koku veren koku, sağladığı lezzetle ilgili ipuçları verir.

Dereotunun Sağlık için Faydaları

Dereotu, Kutsal Kitap'ın en eski bitkilerinden biridir ve tıbbi kullanımıyla ilgili 5000 yıllık Mısır el yazmaları içinde belirtilmiştir. Bir bardak kaynar su içindeki birkaç çay kaşığı, kolik ile bebekleri yatıştırmak, sinirleri sakinleştirmek, mide ağrısını yatıştırmak ve uykuyu teşvik etmek için bir çay olarak kullanıldı. Tohumların çiğnenmesi, adet ağrısını hafifletmek ve emziren annelerde süt akışını arttırmak için nefes spreyi olarak kullanılmıştır.
Beslenme profilinde belirtilen bir onsluk porsiyon bütün gün bile yediklerinizden çok daha fazla olsa da, çırpılmış yumurtalarınızda bir çay kaşığı kullanıyorsanız, dereotu sunduğunuz beslenme yönlerinin bir göstergesi. Bir ons, bir günde ihtiyaç duyduğunuz A vitamininin yüzde 43'ünü ve önerilen C vitamini miktarının yüzde 40'ını sunuyor . Ayrıca manganezin yüzde 18'ini, folatın yüzde 11'ini ve demirin yüzde 10'unu alıyorsunuz. Bu vücut için çok şey yapıyor.


Sadece dereotu içindeki kalsiyum çok etkileyicidir: Bir çorba kaşığı dereotu tohumu, üçte bir süt sütünden daha fazla kalsiyum içerir. Dereotu, lif, niasin, fosfor, bakır, riboflavin , B6 vitamini, magnezyum ve potasyum gibi diğer fito-besinler içerir , ancak daha konsantre bileşikler de sağlık açısından yarar sağlar. İkisi kaempferol ve vicenin ve monoterpenes, carvone, limonene ve anethofuran dahil flavonoidlerdir.

Dereotu özniteliklerinden biri, yağlarının bakterileri caydırması ve aynı zamanda kansere karşı korunmasıdır. Glutatyon-S-transferaz enzimi hasarı önlemek ve onları antioksidanlar yapmak için molekül glutatyonunun oksitlenmiş moleküllere tutturulmasına yardımcı olur. Dereotu tohumlarının uçucu yağları "kemoprotektif" olarak kabul edildi ve sigara dumanı, hava kirliliği ve otomobil egzozu gibi günlük olarak çoğumuzun karşılaştığı kanserojenlerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı oldu. Bu bileşiklerde kanseri önleyici yetenekler için okumaya devam edin.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon