Şifalı Bitki Çemen Otu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Çemen Otu

Çemen (Trigonella foenum-graecum), güney Avrupa ve Asya'ya özgü en eski kültür bitkilerinden biridir. Günümüzde, aynı zamanda popüler Akdeniz bölgeleri, Arjantin, Kuzey Afrika, Fransa, Hindistan ve ABD'de yetişir.

Çemen otu1500 dolaylarında Mısır papirüs yazılarında ayrıntılı olarak MÖ belirtilir. Birçok kültürde kullanılmıştır.

Çemen Otunun Sağlık için Faydaları

- Kandaki yağın yanı sıra karaciğerdeki toksinleri de temizleyerek cilt hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.- Yapılan bazı testlerde çemen otunun vücuttaki iltihabı kuruttuğu hatta kanserli hücreleri azaltığı ortaya çıkmıştır. Çemen otu yağın vücut yüzeyinde meydana gelen enfeksiyonları azalttığından doğal tedavi de kullanılır.

- 100 gram çemen otu gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan demiri karşıladığından anemi gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür.
- Yüksek lif içeren bu besin gün boyu tokluk hissi verir. Ayrıca yapılan araştırmalarda içerisinde diyet lifi konsantrasyonlarından biri bulunmuştur.

- Antioksidan sayesinde vücudu temizlerken yaşlı hücreleri de yok eder. Genç hücrelerin ise sayısını artırır.

- Hasara uğramış hücreleri yenilediğinden vücudun tüm sistemlerini dezenfekte eder. Özellikle sinir sistemini temizleyen bu ot, stres, depresyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların riskini azaltır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon