Şifalı Bitki At Kuyruğu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki At Kuyruğu

At kuyruğu veya equisetum, yaklaşık 400 milyon yıldan beri var olan bir bitki ailesi olan Equisetaceae ailesinden bir grup çim bitkisidir. Bu nedenle, at kuyruğu “yaşayan fosil” olarak kabul edildi, çünkü varlığı dinozorlardan önce bile ortaya çıkıyor. Çiftçiler genellikle at kuyruğunu bir haşere olarak kabul eder ve ondan kurtulmak için çok zor bir haşere. Bunun nedeni at kuyruğunun sporlar içinde çoğalmasıdır. Dahası, bu sporlar yere düştüklerinde hareket edebilmelerini sağlayan elastiklerle donatılmıştır. Bu, diğer yabancı otlardan daha kolay ve zahmetsizce yayılabilecekleri anlamına gelir.
At Kuyruğu Bitkisinin Yararları

Bir yabani ot gibi durumuna rağmen, at kuyruğu refahınız için şaşırtıcı avantajlar sağlayabilir. Birçok araştırma, at kuyruğunun tıbbi kullanımına ve bu bitkiden alabileceğiniz olası sağlık yararlarına odaklanmıştır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

•Kemik sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur. At kuyruğu, güçlü kemikler için gerekli bir mineral olan yüksek miktarda silika içerir. İtalya'da yapılan bir çalışmada, osteoporozu olan kadınların bir yıl at kuyruğu takviyesi sonrasında kemik yoğunluğunun arttığı gözlendi. 

•Kan akışını düzenlemeye yardımcı olur. Bu bitki kanın pıhtılaşmasını teşvik eder ve yaralarda ve ülserlerde kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Kadınlarda da aşırı adet kanamasını düzenlemek için kullanılmıştır.

•Bir diüretik işlevi görür. At kuyruğu vücuttaki aşırı sıvı ve tuzlardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bu, böbrek problemleri veya ödemleri olan kişiler için faydalı olabilir. Bir 2014 çalışması, at kuyruğunun bir diüretik ilaç olan hidroklorotiyazid kadar etkili olduğunu göstermiştir. 
•Cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. At kuyruğundaki yüksek silika seviyeleri, ciltte yaşlanma belirtilerinin önlenmesinde önemli bir faktör olan kollajen üretimine yardımcı olur . Ayrıca hindistancevizi yağı ile birlikte kullanıldığında saçların daha parlak ve daha az kıvırcık görünmesini sağlar.


•Enfeksiyonları hafifletmeye yardımcı olur. Bu bitkinin, çeşitli enfeksiyonların hafifletilmesine yardımcı olabilecek anti-enflamatuar, anti-fungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gözlenmiştir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon